Pákistánské vojáky dopravily za nepřátelské linie vrtulníky. | foto: Profimedia.cz

Pákistán dobyl po bojích s Talibanem klíčové město, zabil 50 ozbrojenců

  • 1
Boje mezi pákistánskou armádou a talibanci se stupňují. Vojáci dnes dostali pod kontrolu klíčové město v oblasti Buner na severozápadě země. Zabili přitom padesát členů hnutí. Taliban se pokusil dostat Buner pod kontrolu krátce poté, co ovládl údolí Svát. Přiblížil se tak metropoli země.

Při bojích zemřel také jeden vládní voják. Vojáci údajně také osvobodili 18 ze sedmi desítek policistů, které ozbrojenci zajali v úterý. Vojáky dopravily za nepřátelské linie vrtulníky. Vojenské jednotky se poté spojily s dalšími oddíly bezpečnostních složek a zaútočily. Podařilo se jim ovládnout město Dagar, které je v oblasti klíčové.

Buner se nachází zhruba sto kilometrů od metropole Islámábádu, talibanci tam začali pronikat z nedalekého údolí Svát minulý týden, kdy také prohlásili, že mají oblast pod kontrolou. Poté se začali stahovat zpět, nicméně o pár dní později přerušili rozhovory s pákistánskou vládou a prohlásili, že dříve uzavřená mírová dohoda je "bezcenná". Pozorovatelé se obávají, že se hnutí chystá postoupit až k Islámábádu.

Ozbrojenec z Talibanu s obyvateli pákistánské oblasti Buner (23. dubna 2009)

Dnešní ofenziva navázala na úterní vojenskou akci, při které začaly pákistánské síly letecky ostřelovat pozice Talibanu v Buneru ve snaze zabránit hnutí v postupu k hlavnímu městu Islámábádu. Na pozice ozbrojenců útočily letouny pákistánské armády. Talibanci bojují s pákistánskou armádou také v regionu Dir. Z oblastí bojů uprchly desetitisíce lidí.

Armáda odhaduje, že se v Buneru pohybuje kolem 500 členů Talibanu a může trvat až týden, než je vojáci vytlačí pryč. Zástupci pákistánské armády podle agentury Reuters tvrdí, že několik stovek ozbrojenců v horských oblastech Buneru nepředstavuje pro Islámábád vážné nebezpečí. Vojenští experti však poznamenávají, že ze strategického hlediska je důležité, aby Taliban neovládl okres Buner.

Z oblasti bojů na severozápadě země utíkají tisíce Pákistánců

Hillary Clintonová před týdnem při svém prvním vystoupení před zahraničním výborem prohlásila, že vývoj v Pákistánu je existenciální hrozbou pro celý svět. Pákistán je jaderná velmoc a tamní politická nestabilita vzbuzuje na Západě obavy. Pokud by islámští radikálové převzali vládu nad Pákistánem, získali by značný nukleární arzenál.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video