Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Pafko a Pirk se shodli. Lidé by si měli platit hlavně za konkrétního lékaře

  • 419
Představa o absolutní rovnosti pacientů je naivní, tvrdí přední český lékař Pavel Pafko. Podle něj by při zavádění standardu a nadstandardu mělo ministerstvo zdravotnictví nejdříve zavést možnost připlatit si za péči u konkrétního lékaře.

"Je naivní si myslet, že člověk, který přijede do nemocnice autem za 3 miliony, si vezme pyžamo a bude čekat na operaci v řadě s těmi, co přijeli tramvají," řekl Pafko v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj je ale snaha nemocných lidí pomoci si všemi možnými prostředky naprosto přirozená a pochopitelná. Současný neregulovaný stav ale jen nahrává korupci.

Pavel Pafko

Přední chirurg zabývající se transplantací plic. Je přednostou III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Působí v oboru hrudní a břišní chirurgie. Provedl odstranění plicního nádoru bývalému prezidentu Václavu Havlovi.

"Máme svobodu koupit si letadlo, parník, ale ve chvíli, kdy jsme nemocní, tak ji ztratíme," dodal lékař. Podle něj je pro lidi klíčová především možnost vybrat si konkrétního lékaře, který je bude léčit. Těmi by mohli být například šéf kliniky, nebo jeho zástupce. Při současné debatě o zavádění standardů a nadstandardů je proto nutné zavést do praxe právě tento bod.

I ministr by chtěl svého doktora

Současné vedení ministerstva zdravotnictví ale tuto volbu odkládá. Jako první chce zavést možnost volby nadstandardního zdravotnického materiálu. Tu ale jak Pafko, tak další špičkový český lékař - Jan Pirk, považují za zcela marginální.

Jan Pirk

Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Začínal v roce 1972 na chirurgii v nymburské nemocnici. Rok pracoval v New Orleans pro Ochsner Medical Foundation. Je členem několika významných českých i zahraničních vědeckých orgánů a lékařských společností.

"I ti náměstci, kdyby byli nemocní, tak by hlavně hledali osobu na svou operaci," řekl Pafko. Jan Pirk ihned dodal, že i při zavedení platby za nadstandard by platilo, že každý pacient by měl nárok na operaci prováděnou lékařem s příslušnou kvalifikací. Vážně nemocného pacienta by tak i bez platby operoval například Pafko nebo Pirk, neboť právě oni by v tom konkrétním případě byli těmi kvalifikovanými.

Zavedení standardu a nadstandardu prosadili poslanci vládní koalice letos v září. Zatímco standard budou mít lidé tak jako dosud hrazený ze zdravotního pojištění, za nadstandard si budou připlácet. Ministerstvo nyní čeká na vyjádření lékařských společností, co bude v které kategorii.

Oba lékaři se také bavili o možnosti takzvané platby za diagnózu. Nemocnice by tak dostávala jedny peníze na léčbu konkrétní nemoci, bez ohledu na to, kolik ve skutečnosti stála. Nemocnice by se pak snažily provádět například operace co nejlépe a bez následných komplikací, aby také co nejméně stály.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video