Nepoctivý prodejce dostal od soudu roční podmínku. (ilustrační foto)

Nepoctivý prodejce dostal od soudu roční podmínku. (ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Prodejce z předváděcích akcí dostal za napadení inspektora podmínku

  • 17
Poprvé v Libereckém kraji padl rozsudek za předváděcí akci. Kvůli potyčce se zaměstnancem České obchodní inspekce si "zašpinil" trestní rejstřík jeden z prodejců. Za násilí proti úřední osobě dostal u Okresního soudu v Semilech půlroční podmínku se zkušební dobou na jeden rok.

Odsouzený Patrik Batelka se v Jilemnici přetahoval s inspektorem o dokumenty s důkazem o podvodu, jehož se dopustila firma, kde pracoval. Nakonec inspektorovi vyrval důležité listiny z ruky.

"Prodejce se snažil získat dokumenty zpět, i když se mu inspektor prokázal služebním průkazem," řekla soudkyně Stanislava Behenská. "S podobným případem jsem se ve své praxi ještě nesetkala."

Fyzický útok na inspektora nepamatuje ani Marcela Kohoutková, zástupkyně ředitele ČOI pro Liberecký kraj.

Co se vlastně v Kulturním domě Jilm loni v létě seběhlo? Při typické předváděcí akci přesvědčovali prodejci z pražské společnosti Active Tours důchodce a další zákazníky, aby si koupili nabízené, vesměs předražené zboží. Pokud uspěli, nechali je podepsat, že smlouvy o prodeji uzavřeli u sebe doma.

"Loni v létě ještě platil starý občanský zákoník, podle něhož se nedala zrušit smlouva podepsaná zákazníkem v místě jeho bydliště," vysvětlila Kohoutková.

Inspektoři se maskovali jako běžní zákazníci

A proč prodejcům záleželo na tom, aby lidé nesměli od smlouvy odstoupit? Přímo na předváděcí akci totiž dokázali seniory a další důvěřivé lidi omámit sladkými řečmi a přimět je k nákupu věcí, jejichž cena často mnohonásobně převyšovala cenu v kamenných nebo internetových obchodech.

Řada zákazníků si uvědomila, jak prohloupili, až když se vrátili domů a promluvili se svými mladšími příbuznými. Pokud ale kupní smlouvu podepsali na předváděcí akci, a ne doma, mohli ji do dvou týdnů zrušit.

Do Jilmu pronikli loni tři inspektoři a vydávali se za obyčejné zákazníky. Dostali se tak ke smlouvám, kde se lživě uvádělo, že si lidé koupili od Active Tours zboží v místě svého bydliště.

"Získané dokumenty nám nakonec posloužily jako důkazy pro správní řízení s firmou. Za uvedení nepravdivých údajů na smlouvě obdržela pokutu sto tisíc korun," prohlásila Kohoutková.

"Prodejce dobře věděl, jak vysoká sankce firmě hrozí, a pokoušel se usvědčující smlouvy inspektorovi sebrat za každou cenu. Dokonce ho chytil pod krkem.

Napadení inspektora není ničím neobvyklým

V celé republice jsou inspektoři ČOI často terčem nepříjemných výpadů obchodníků. Nadávají jim, vyhrožují a odmítají se řídit jejich pokyny.

"Ve vážnějších případech ukládáme pokuty za maření kontroly," uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

V Česku skončilo za posledních pět let u soudu pět útočníků na inspektory. Dva obžalovaní dostali podmínku a jednoho soudce potrestal veřejně prospěšnými pracemi.

"Ve dvou případech jsme se o rozsudku nedozvěděli," konstatovala Fléglová.

Podle Kohoutkové změnili prodejci v poslední době taktiku.

"Na akce lákají hlavně starší lidi. Nechápu, kde si obstarávají jejich adresy, ale například mně pozvánky nechodí a mému sousedovi seniorovi ano," prozradila Kohoutková. Praktiky firem považuje za nekalé.

Předražené zboží a jeho nesmyslné opravy

"Namluví lidem, že vyhráli zboží za skoro sto padesát tisíc korun, a aby ho získali, tak si musí koupit robota za třicet pět tisíc," poznamenala Kohoutková. "Podobný robot se dá pořídit mnohem levněji. Výhra za skoro sto padesát tisíc se skládá z velké hromady věcí, ale jedná se o velmi levné zboží."

Mezi další bezohledné triky prodejců patří smlouvy o nesmyslné a přemrštěně drahé údržbě a opravě zakoupených věcí. Když oklamaní lidé smlouvy podepíšou, mohou přijít o celoživotní úspory.

Ošizení lidé varují ostatní na řadě internetových adres. Stojí tam například: "... hlavním zbožím je kuchyňský robot. K němu přidávají další zboží zdarma. Cena robotu je podle nich šedesát pět tisíc, na základě objednávky sepsané na předváděcí akci je cena třicet pět tisíc korun. Jeho skutečná cena se ale pohybuje v rozmezí devět až dvanáct tisíc korun..."

"..starým lidem tykali a řvali na ně. Místo kachních hodů dostali oběd v hodnotě dvacet korun. Jedné paní vzali občanku a když nechtěla zboží koupit, měla hodně práce dostat ji zpět. Teď předvádějí parní čistič v hodnotě asi 2 500 korun za 35 000 korun..."


Video