Padl další genetický kód

- Američtí vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley rozluštili genetický kód drobné mušky octomilky, která je po léta nejužívanějším živočichem pro genetické výzkumy a pokusy. Octomilka disponuje přibližně 13.600 geny a z nich jsou podle vědců tři pětiny podobné lidským protějškům, jejichž chybná funkce vyvolává zhoubné nemoci, včetně rakoviny.

Genom octomilky bude přístupný všem vědcům v databance Genbank amerického Národního úřadu zdraví.

Na průzkumu se podílel tým vedený Geraldem Rubinem, viceprezidentem Lékařského ústavu Howarda Hughese při Kalifornské univerzitě v Berkeley, a pracovníci společnosti Celera Genomics z Rockville ve státě Maryland, která loni oznámila brzké dokončení mapy genetického kódu člověka.

Vědce překvapilo, že octomilka má jen dvojnásobný počet genů oproti mikroskopickým jednobuněčným houbám. Její organismus je přitom složitější a výkonnější mnohonásobně. Muška disponuje různými druhy tkání, nervovou soustavou, pamětí, biologickými rytmy a také svaly, které jí umožňují létat.

První tvor, jehoř genom vědci popsali, byl červ s latinským názvem caenorhabditis elegans. V roce 1998 odhalili, že je v něm celkem 20.000 genových jednotek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video