Falešný inženýr vydělal statisíce prodejem padělků diplomů a vysvědčení

  • 92
Středočeská policie obvinila šestatřicetiletého muže z výroby a prodeje falešných maturitních vysvědčení či vysokoškolských diplomů. Dokumenty vyráběl v tajné dílně, prodával je za desítky tisíc korun. Pachateli, který sám neoprávněně používal titul inženýra, hrozí až tři roky vězení.

Policisté muže zadrželi 25. června po téměř ročním vyšetřování v Rudné u Prahy při fingovaném nákupu diplomu. "Nabízel je za 20 až 80 tisíc. Měly vysokou kvalitu grafického provedení, laickým okem byly nerozeznatelné od originálů. Vyrobil a prodal minimálně desítky kusů," uvedla Renata Dolejšová z kriminální policie Praha-západ.

V jeho bydlišti na Znojemsku policisté objevili dílnu, ve které dokumenty vyráběl. "Našli jsme papíry se státním znakem a vodoznakem, téměř třicet razítek středních a vysokých škol, razítko finančních úřadů a notáře i několik desítek kusů nepovedených padělků," doplnila Dolejšová.

Muž padělal diplomy, vysvědčení i výuční listy minimálně od roku 2008, kdy si sám vyrobil diplom a neoprávně používal titul inženýra. Vydělal si řádově stovky tisíc korun. Policisté předpokládají, že kromě něj budou stíhat i ty, kteří si dokumenty od něj koupili. Jeden z nich pracuje ve státní správě, kriminalisté k němu ale další podrobnosti nechtěli uvést.

Pachatel svou klientelu sháněl jak na internetu, tak především přes osobní doporučení. "Při komunikaci byl velice opatrný, operoval po celé České republice," uvedla Dolejšová.

Školu udělám dle výběru, razítko vytvořím, nabízel prodejce

Opatřit si falešné maturitní vysvědčení či vysokoškolský diplom není příliš těžké. Na inzertních serverech se objevuje nabídek celá řada. Prodejci na sebe uvádějí e-mail, někdy i mobil, na některých webech se dokonce objevuje i IP adresa jejich počítače.

Padělání veřejných listin

Diplomy, maturitní vysvědčení i výuční listy patří mezi veřejné listiny, za jejichž padělání, pozměnění, prodej, ale i koupi hrozí až tříletý trest (v případě organizované skupiny či způsobení značné škody to může být až dvojnásobek). Trestné je i držení zařízení na padělání těchto listin. Až roční vězení pak hrozí za výrobu a držení pečetidla státní pečeti a úředního razítka.

Policie v letošním roce do konce května eviduje v celém Česku 12 případů padělání vysvědčení a diplomů. "Je to na posouzení každého konkrétního případu, jak se to využilo. Když si opatřím diplom a dám si jej doma do šuplíku, tak se to bude posuzovat jinak, než když si uděláte titul JUDr. a budete právničit," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Server iDNES.cz (pod fiktivním jménem) oslovil pět prodejců s žádostí o zhruba deset let staré vysvědčení z nějaké pražské obchodní akademie, odpověděli dva.

Prodejce vystupující pod jménem Jan Červenka ubezpečil, že vysvědčení bude mít všechny náležitosti a ochranné prvky včetně vodoznaku. "Normálním způsobem tento papír nelze nikde sehnat. Mohu vám ho prodat jak prázdný (bianco) za poloviční cenu, tak úplně vyplněný s razítkem školy jako regulérní vysvědčení. Školu udělám dle vašeho vlastního výběru, razítko vytvořím," uvedl.

Stačí prý jen zaslat osobní údaje a zvolit školu, obor, maturitní předměty a známky. "Pokud vlastní přání nemáte, známky obvykle dělám lepší průměr... Z důvodu vlastní bezpečnosti zasílám vysvědčení poštou na dobírku. Předem upozorňuji, že vysvědčení poskytuji čistě pro osobní účely a nenesu zodpovědnost za jakékoliv vaše další činy s dokumentem," dodal.

To druhý prodejce, který si říká David Medr a svůj inzerát umístil na několik desítek serverů, už rovnou nabídl vysvědčení z Českoslovanské akademie obchodní v Praze 2 s rokem ukončením 2002 až 2006.

"Vysvědčení je stejné jako to, co dostanete ve škole. K tomu vám dám notářem ověřenou vidimaci, to celé za 12 500 Kč. Nechci žádné zálohy předem nebo posílat dobírkou. Pak je předání osobně v Praze, kde si všechno můžete zkontrolovat," uvedl. Sejít se ještě před tím kvůli dojednání podrobností odmítl s tím, že má obavy. "Domluvit se může vše e-mailem," doplnil.

Univerzita spustila systém na ověřování pravosti diplomů

Do boje s padělky se pouští Masarykova univerzita v Brně, která v červenci spustila on-line systém na ověřování diplomů. "Přiměl nás k tomu rostoucí počet podvodů. V uplynulých letech je to v řádu jednotek až desítek případů ročně, což považujeme za vážné a alarmující," uvedla pro iDNES.cz mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Když například zaměstnavatel má pochybnosti o pravosti diplomu uchazeče o práci, na webu Pravý diplom vyplní originální číslo, které je na každém uvedené. "Máme v systému zaevidováno 82 tisíc diplomů našich studentů od roku 2000, takže se prokáže, jestli se jedná skutečně o diplom daného člověka," říká Fojtová. Dosud bylo nutné školu kontaktovat přímo. Kromě brněnské univerzity, která se už delší dobu věnuje i ověřování plagiátů závěrečných či seminárních prací, se do nového systému začínají přidávat i další školy.

Svá evidenční čísla mají také maturitní vysvědčení a výuční listy. "Pokud je někde nabízen falzifikát, je podle čísla snadné zjistit, zda škola skutečně tento doklad vydala, popřípadě zajistit nebo vyloučit zdroj úniku pravých tiskopisů," řekl iDNES.cz Patrik Kubas z tiskového odboru resortu. Byť ministerstvo projekt univerzity považuje za přínosný, podobný systém na ověřování listin středních škol neplánuje.

Ministerstvo také připomíná, že maturitní vysvědčení a výuční listy mají ochranné prvky proti zneužití. "Za nejvýznamnější opatření proti prostému kopírování považujeme použití speciálního papíru s vodoznakem a upravenými rozměry papíru, kterým se liší od běžného rozměru kancelářského papíru. Každý formulář se eviduje u dodavatele tiskopisů a také u ředitele školy. V Cermatu je také vedena evidence vydaných maturitních vysvědčení," doplňuje Kubas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video