Někdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi nevěřil list Le Figaro od samého začátku

Někdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi nevěřil list Le Figaro od samého začátku | foto: Eric Vidal, Reuters

Pád vlády oslabí Topolánkovu pozici v EU, shodují se zahraniční média

  • 48
Pád vlády je pro Mirka Topolánka nepříjemnou prohrou, která navíc oslabuje jeho pozici v čele EU, shodují se většinou zahraniční noviny. Podle amerických médií krach kabinetu vrhá stín i na návštěvu Baracka Obamy v Praze a také na jednání o americkém radaru v Česku. List European Voice se zase ptá, co bude s ratifikací lisabonské smlouvy.

Vzhledem k českému předsednictví Unii se včerejšímu hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě věnovala většina zahraničních médií.

V deníku The New York Times vyšel článek s titulkem "Hlasování v českém parlamentu vrhá stín na americký protiraketový plán". List píše, že česká vláda utrpěla v poločase unijního předsednictví nepříjemnou prohru, což prý zpochybňuje její schopnost vést největší světový obchodní blok v době ekonomické krize.

A že i když kabinet zatím zůstává ve funkci, nebude už mít takovou sílu na prosazování zahraničněpolitických cílů - včetně plánu na vybudování radarové základny v Brdech. Pád vlády je podle deníku víc důsledkem vnitropolitických bojů než hospodářských potíží. - čtěte Radar s vládou nepadl, míní Parkanová

New York Times stejně jako agentura AP soudí, že výsledek včerejšího hlasování vrhá stín i na blížící se návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze.

Barack Obama v Praze

Šéf Bílého domu přijede 4. dubna, má se sejít s Topolánkem a prezidentem Václavem Klausem a zúčastnit se vrcholného summitu EU-USA. "Schůzka Obamy s Topolánkem měla ukázat, že Spojené státy a Evropská unie jsou jednotné v boji o záchranu světové ekonomiky," napsaly The New York Times.

Co bude s Lisabonem?

Ale radar a Obama v Praze nejsou jedinými tématy, nad nimiž se zahraniční média v souvislosti s politickou krizí v Česku pozastavují. List European Voice soudí, že pád vlády vrhá české předsednictví EU do chaosu a "vyvolává pochyby ohledně ratifikace Lisabonské smlouvy".

List si také všímá toho, že současná situace dává velkou moc prezidentovi Václavu Klausovi, kterého European Voice označuje za "vedoucího euroskeptika".

přečtěte si v blozích:

"Středopraví občanští demokraté jsou ohledně Lisabonské smlouvy rozděleni. Pád vlády nyní pravděpodobně ukončí jejich příměří ohledně smlouvy," podotýká European Voice. "Česká ústava teď dává prezidentovi Václavu Klausovi, vedoucímu euroskeptikovi, značný vliv na to, co se stane dále," dodává list. Za toho, kdo nynější krizí nejvíc získá, označily Klause i New York Times.

Podobně na situaci v česku nahlížejí i francouzské deníky. Ty vyjádřily obavy z "vakua" v čele EU, z dalšího odkladu ratifikace Lisabonu a také z nárůstu vlivu prezidenta Klause. "Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že Lisabonská smlouva, která závisí na pouhém ‚ano‘ Prahy a Dublinu, bude odsunuta," napsal Le Figaro.

Předsednictví bylo už tak oslabeno ekonomickou krizí a rozpory uvnitř sedmadvacítky a teď se situace ještě zhoršila, míní list.

Komentáře zahraničních médií k pádu topolánkovy vlády

Financial Times: "Nečekaný pád vlády Mirka Topolánka posiluje francouzský argument, podle něhož se na předsedání Unii, která je největší světovou ekonomikou, nehodí menší a špatně připravené země."

BBC: "Kromě toho, že předsedá EU, Česká republika je také uprostřed ratifikace Lisabonské smlouvy a jedná o umístění (americké) radarové základny na českém území. Všechny tyto důležité zahraničněpolitické iniciativy jsou nyní zpochybněny."

Süddeutsche Zeitung: "V Bruselu vyvolaly pražské turbulence obavu. Diplomaté se domnívají, že Topolánek nyní bude sotva schopen splnit svou hlavní úlohu: spojovat 27 členských zemí."

Frankfurter Allgemeine Zeitung: "V předvečer rozhodujících rozhovorů EU se Spojenými státy o překonání hospodářské krize a návštěvy amerického prezidenta v Praze teď má Topolánek každopádně svázané ruce."

Die Presse: "V době vlády bez důvěry bude mít Klaus každopádně větší moc, a to i v rámci českého předsednictví EU. To je fakt, který se v Bruselu nikomu nelíbí. I z tohoto důvodu Brusel hledí s obavami na dění v Praze."

Der Standard: "Topolánkova vláda zůstane přinejmenším do konce evropského předsednictví v úřadě. Předsednictví absolvuje ne hůře než dosud. Kritici beztak soudí, že už to hůř ani nejde."

Népszabadság: "Poslední události v Praze spíše posílily latentní podezření, že nové členské státy EU se pro tuto vedoucí roli nehodí, protože u nich není demokracie ještě dostatečně stabilní."

Švédský rozhlas o nadcházející návštěvě prezidenta Obamy v Praze: "Hrozí, že to, co mělo být pompézním představením, bude nyní okamžikem mnohem matnějším a nejistějším."

Irská televize RTE: "Bezprostředním důsledkem zhroucení české vlády je, že ratifikace lisabonské smlouvy bude takřka s určitostí opožděna."

Sme: "V Česku mohou začít zdlouhavá jednání o nové vládě, která tam zažili už po volbách v roce 2006. Bylo by asi jedno, zda se bude jednat o úřednické vládě fungující do předčasných voleb, jak to chce šéf opozice Jiří Paroubek, anebo o politické vládě, jejímž sestavením někoho pověří prezident. V obou případech by to asi znamenalo, že čeští politici, včetně Topolánka, uvíznou v domácím chaosu a Unie zůstane stranou."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video