Tluchoř: Pro zvýšení DPH a "milionářskou" daň ruku nezvedneme.

Tluchoř: Pro zvýšení DPH a "milionářskou" daň ruku nezvedneme. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pád vlády je zas o kus blíž. Vyšší DPH odmítáme, trvají na svém rebelové

  • 912
Pokud se vládní daňový balíček nezmění tak, aby nezvyšoval daně, revoltující skupina poslanců ODS pro něj ve Sněmovně hlasovat nebude. V pondělí to řekl neformální vůdce takzvaných rebelů Petr Tluchoř. Premiér Petr Nečas ovšem se schválením balíčku spojil i osud vlády; pokud neprojde, jeho kabinet skončí.

Petr Tluchoř je prý však stále přesvědčen o tom, že se dohody podaří dosáhnout.

Schůze Poslanecké sněmovny, na které se o balíčku rozhodne, začne v úterý. Premiér popřel, že by v posledních dnech proběhlo jednání s rebely, které skončilo krachem. Kompromis má ještě v úterý dopoledne před jednáním Sněmovny hledat nejprve stranická pracovní skupina a poté i poslanecký klub ODS.

"Pokud by nedošlo k tomu, že bude přijat pozměňovací návrh takový, který by aspoň v základní podobě naplňoval myšlenku nezvyšování daní, tak bychom pro takový zákon nemohli hlasovat," zdůraznil Tluchoř. Ale doufá, že jednání nakonec dospějí k pozměňovacímu návrhu, na němž se shodne celá koalice.

Rebelům v ODS vadí na balíčku zvýšení DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, vyšší zdanění lidí s vysokými příjmy, zrušení daňových úlev pro pracující důchodce a omezení paušálů pro živnostníky (více o postoji rebelů k daňovému balíčku čtěte zde). Ohledně možného kompromisu Tluchoř řekl, že je vyloučeno zvýšení DPH, nedovede si také představit, že by ODS zaváděla "milionářskou daň".

"Ambicí je přijít na klub s jednou variantou, kterou by schválil klub a šel s ní za koaličními partnery," řekl v pondělí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. V případě, že by se pracovní skupina nedohodla, klub by patrně hlasoval o více variantách. K té, která by zvítězila, by měl klub podle Stanjury přijmout takzvané dvouhvězdičkové, tedy v podstatě závazné hlasování.

Tluchoř tvrdí, že v ODS je velmi široká shoda na tom, že se daně zvyšovat nemají. Pokud by nebyl dojednán koaliční kompromis k balíčku, dokáže si představit, že pozměňovací návrh podá skupina revoltujících poslanců ODS.

Kalousek: Na daňový balíček je navázán návrh státního rozpočtu na příští rok

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) avizoval, že úvodní kolo schvalování rozpočtu je možné až po hlasování o balíčku. V ODS zaznívají hlasy, že o balíčku by měla Sněmovna rozhodnout až po kongresu největší vládní strany, tedy v listopadu.

Pro případ neschválení reformního balíčku prý Kalouskovi podřízení připravují rozpočet s výraznými škrty na příjmové i výdajové stránce. Deficit musí být pod tři procenta hrubého domácího produktu, zopakoval ministr.

V takovém případě by se podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) dalo konečné schvalování rozpočtu stihnout i koncem roku mezi vánočními svátky a Silvestrem. Sněmovní organizační výbor již dříve rozhodl, že poslední týden může Sněmovna zasedat.

Kdy se bude na sněmovní schůzi o balíčku jednat, zatím není jasné. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že prvním možným termínem je až středa příštího týdne. Mezi občanskými demokraty se také objevují názory, že by se tak mělo stát až po kongresu strany, který se uskuteční o prvním listopadovém víkendu v Brně. Stanjura se ovšem kloní k odhlasování balíčku ještě před kongresem strany.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) v pondělí ODS vyzvala, aby přestala "napínat" své okolí. Podle ní se v nejsilnější vládní straně odehrává "sebevražedný boj" o vedení. Důležitější než stranické posty jsou však finanční stabilita České republiky a předvídatelné tržní prostředí, uvedla Peake.

Šest rebelujících poslanců ODS potopilo daňový balíček poté, co ho do Sněmovny vrátilo senátní veto. Vláda předlohu obratem podala znovu a spojila s ní důvěru. Pokud by balíček nebyl v nějaké podobě schválen, kabinet by padl.

Menší vládní strana TOP 09 sleduje situaci u občanských demokratů sleduje s rozpaky, uvedl Kalousek. V případě pádu vlády jsou podle místopředsedy TOP 09 nejpoctivějším řešením předčasné volby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video