Záchranné práce se v Pchjongjangu zastavily v sobotu, politické špičky KLDR se pak pozůstalým za tragédii omluvily. (17. května 2014) | foto: AP

V KLDR se zřítil obytný dům, mrtvých mohou být stovky

  • 145
V severokorejské metropoli Pchjongjangu se v úterý zřítil obytný dům. Podle Jihokorejců mohly v třiadvacetipatrové budově zemřít stovky lidí. Kim Čong-un podle státních médií "probděl celou noc s bolestnými pocity" a nařídil velkou záchrannou akci, která trvala až do soboty.

O úterní tregédii informovala severokorejská státní agentura KCNA. V její zprávě se píše, že "ke stavbě činžovního domu se nepřistupovalo náležitě a úředníci na ni dohlíželi a kontrolovali ji nezodpovědným způsobem". Agentura nezveřejnila počet mrtvých či zraněných, jihokorejské úřady hovoří o stovkách.

"V Severní Koreji je běžné, že se rodiny do nových domů stěhují, přestože ještě nejsou zcela dostavěné. Předpokládáme, že ve zřícené budově jich žilo 92," citoval jihokorejský server DailyNK nejmenovaného představitele vlády.

"Poté, co se o neštěstí dozvěděl, probděl maršál Kim Čong-un celou noc s bolestnými pocity. Vrcholným představitelům strany, státu a armády nařídil, aby všeho nechali, spěchali na místo a řídili záchranou operaci," cituje agentura Kim Su-gila, šéfa městského výboru Korejské strany práce.

Záchranné práce podle KCNA trvaly až do soboty, pozůstalým a obyvatelům okolních domů se následně za tragédii omluvili vysocí státní představitelé. Odpovědnost za selhání stavbařů přijal ministr veřejné bezpečnosti Čou Pu-il.

Ten se na stránkách novin veřejně kaje, neboť dle svých slov "nedokázal odhalit faktory, které mohly ohrozit živory a majetek lidí, a přijmout důkladná opatření, která by nepředstavitelné nehodě zabránily". 

Pchjongjang nechtěl být za pokrytce, myslí si Jihokorejci

Zpráva agentury KCNA je pozoruhodná především proto, že totalitní režim KLDR málokdy připustí, aby se ve státních médiích objevily negativní zprávy o dění v zemi. Informace o zřícení budovy se navíc objevila i v deníku Rodong Sinmun, který vydává ústřední výbor Korejské strany práce.

Jihokorejští novináři se domnívají, že jejich kolegové ze severu se rozhodli zprávě věnovat ze dvou důvodů. Tragédie stala přímo v třímilionovém Pchjongjangu, takže by se o ní stejně mnoho lidí patrně dozvědělo z jiných zdrojů. 

Severokorejská média navíc v posledních týdnech tvrdě kritizovala úřady v Soulu za jejich přístup k dubnovému potopení trajektu Sewol, v jehož vraku zemřely stovky středoškoláků. Pchjongjang se do vlády Pak Kun-hje opřel třeba i kvůli tomu, že nedostatečně komunikovala s veřejností a pozůstalými. Je proto možné, že zpráva o zřícení domu v novinách vyšla i proto, aby představitelé režimu nepůsobili jako pokrytci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video