Po Si-laj na zasedání čínské komunistické strany v Pekingu (13. března 2012)

Po Si-laj na zasedání čínské komunistické strany v Pekingu (13. března 2012) | foto: AP

Pád čínského aparátčíka odstartoval boj o místa ve vedení politbyra

  • 22
Čínští komunisté se připravují na obměnu nejužšího vedení politbyra. Z nelítostného souboje už vypadl jeden z favoritů. Oblíbený politik Po Si-laj doplatil na návštěvu svého policejního šéfa na americkém konzulátu.

Šéf komunistické partaje ve městě Čchung-čching mezi unifikovanými postavami čínských komunistických pohlavárů nejlépe splňoval západní představu moderního politika.

Uhlazený aparátčík, jehož otec patřil mezi hrdiny revolučního hnutí, se rád ukazoval před televizními kamerami. Mnozí tipovali, že během letošního střídání vedoucích kádrů usedne do devítičlenného Stálého výboru politbyra, které v podstatě řídí zemi.

Dvaašedesátiletý Po Si-laj na sebe upozornil nelítostným tažením proti organizovanému zločinu v třicetimilionovém městě a propagací socialistické kultury jako vystřižené z dob Mao Ce-tunga. Ve čtvrtek ale tisková agentura Xinhua oznámila, že ve funkci tajemníka místní komunistické strany končí.

Pod jeho vyhazov se nepochybně podepsal skandál vysoce postaveného policisty, který v Čchung-čchingu vedl jeho boj proti zločinu a nechal zatknout i několik stovek městských úředníků. Wang Li-ťün se v únoru uchýlil na americký konzulát ve městě Čcheng-tu a objevily se spekulace, že se pokusil zběhnout.

Příliš výstřední politik?

Vysoce postavený policista po jednom dni konzulát USA opustil a nechal se zatknout bezpečnostními jednotkami. "Cítím, že jsem důvěřoval špatnému člověku," kál se za spolupráci s provinilým policistou ambiciózní politik minulý týden. To už se ale nad jeho ambicemi stahovaly temné mraky.

Zprávy o jeho odvolání se čínskými sociálními sítěmi roznesly rychlostí blesku. "Rychlé a důkladné! Konečně zametli s ultralevicovou baštou. Je to velké štěstí pro Čínu i lid," napsal politický komentátor agentury Xinhua.

Jiní komentátoři odvolaného politika hájí. "Po Si-laj možná měl nějaké osobní chyby, a to, o co se snažil, bylo možná problematické. Každopádně ale skutečně vykonal mnoho dobra pro lidi," cituje BBC nejmenovaného bývalého novináře.

Podle některých analytiků byl oblíbený politik možná pro šedivé aparátčíky příliš výstřední. Jeho pád každopádně naznačuje, že nelítostný boj o místa v nejvyšší elitě komunistické partaje už odstartoval.

Čchung-čching, Čína

Čchung-čching, Čína


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: BBC, Čína, Mao Ce-tung

Video