Bangladéšští záchranáři se snaží vyprostit z trosek zříčené budovy přeživší...

Bangladéšští záchranáři se snaží vyprostit z trosek zříčené budovy přeživší (28. dubna 2013). | foto: AP

Z trosek v Bangladéši je slyšet hlasy. Záchranné práce brzdí požár

  • 24
Bangladéští záchranáři svádí nerovný boj s časem, aby ze zřícené osmipatrové budovy vytáhli další přeživší. Neštěstí si dosud vyžádalo více než 360 obětí, na 900 lidí se pohřešuje. Práci záchranářům zkomplikoval požár, který v sutinách vypukl. Policie rovněž zadržela majitele domu.

"Je tam plno mrtvých, ale naší prioritou je najít ty, kteří stále ještě žijí. Je tam několik přeživších. Slyšíme jejich slabý křik a slyšíme, jak mluví mezi sebou," popsal šéf operací hasičského sboru Mahbubur Rahman. Pomoc ale po pěti dnech od pádu budovy čím dále více komplikuje únava záchranářů i přeživších, kteří ztrácejí sílu volat o pomoc.

Záchranáři se sutinami bojují s holýma rukama, vrtačkami a lopatami. Obávají se totiž, že těžká technika by způsobila další kolaps trosek. "Pilíře a trámy jsou největší problém. Stává se, že najdeme přeživší, ale nemůžeme se k nim kvůli trámům dostat," vylíčil.

Zpravodaj britské BBC Anbarasan Ethirajan z místa tragédie popsal, že některým záchranářům se dělá navíc špatně z rozkládajících se těl. A policie a armáda se chystá použít těžkou techniku během několika hodin. Záchranářům a přeživším tak moc času nezbývá.

Děsivá událost se stala v Bangladéši před čtyřmi dny

"V tuto chvíli nemáme jinou šanci, než použít těžkou techniku. Holé ruce a malá technika prostě nestačí," řekl armádní generál Chowdhury Hasan Suhrawardy, jeden z koordinátorů záchranných akcí.

Policie zadržela majitele domu

Bangladéšská policie v sobotu zadržela na bangladéšsko-indické hranici majitele zřícené budovy. Muhammad Sohel Rana, který je zároveň předsedou mládežnické organizace vládní Lidové ligy, je podezřelý, že nechal budovu postavit z nekvalitního materiálu. Policie uvedla, že Rana chtěl uprchnout do Indie, když ho elitní jednotka zatkla v příhraničním městě Benapole.

Podle agentury AFP úřady pátrají i po spolumajiteli jedné z textilních dílen, španělském podnikateli Davidu Mayorovi. Ten je generálním ředitelem textilky Phantom-Tac, což je společný podnik bangladéšské firmy Phantom Apparels a španělské Textile Audit Company.

Ještě před tím se ale záchranáři pokusí vyprostit skupinu devíti přeživších, které v troskách objevili. Kromě toho záchranáři také házejí skrze škvíry v troskách vodu a jídlo. Od kolapsu osmipatrové budovy s textilními dílnami v Dháce už totiž uplynulo pět dní.

Dosud se podařilo zachránit kolem 2 500 lidí. Jen o víkendu se povedlo vyprostit kolem tří desítek přeživších. Největší průmyslová katastrofa v dějinách Bangladéše si zatím vyžádala 363 životů, jejich počet ale s největší pravděpodobností poroste, jelikož na 900 lidí se dle agentury Retuers stále pohřešuje.

Odpoledne v troskách zřícené budovy vypukl požár. Nejméně tři záchranáři se zranili a některé záchranné práce bylo nutné přerušit. Podle úředníků požár způsobily jiskry, které vznikly, když se záchranáři snažili pomocí ocelové tyče dostat k jednomu z přeživších. Hasiči se teď snaží dostat oheň pod kontrolu a záchranáři se stáhli z té části, kde oheň vypukl. Stále se však snaží najít případné přeživší v jiných částech zřícené budovy.

Žena porodila zdravého chlapce

I na místě tohoto obrovského neštěstí se ale odehrálo něco, co by se dalo označit za zázrak. Záchranářům se podařilo už v prvních hodinách od pádu budovy vyprostit z trosek ženu, která pod sutinami porodila zdravého chlapečka.

Jedním z pátrajících, kteří mladou ženu pod změtí betonových pilířů objevili, byl i Didar Husajn. "Porodila uvnitř budovy. Je jí 26 nebo 27 let. Když jsme ji našli, žádala nás: 'Prosím, zachraňte nejdřív moje dítě,'" přiblížil.

"Novorozeně plakalo. Pupeční šňůra ještě nebyla přestřižená. Když jsme dítě vynesli ven, zabalili jsme ho do kusu látky," dodal. Žena podle Husajna nevypadala, že by utrpěla nějaká vážná zranění, a příbuzní ji odvezli domů.

Policie zatkla v souvislosti s neštěstím už dříve pět lidí - tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili na tři tisíce zaměstnanců (vesměs žen) do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi. Agentura Reuters v této souvislosti upozornila na fakt, že budova byla postavena na nestabilní a promáčené půdě a bez řádného povolení.

V neděli pak byl u bangladéšsko-indické hranice zatčen i majitel zřícené budovy. Je podezřelý, že stavěl z nekvalitního materiálu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video