Pacov zvažuje, kam patřit

Vysočina - Zřejmě už v listopadu bude Poslanecká sněmovna rozhodovat o vládním návrhu, který upraví hranice krajů podle požadavků obyvatel země. Nejsilnější volání po obnovení nedávného spojení s Jihočeským krajem se ozývalo z Pacovska, který je nyní součástí kraje Vysočina. Ovšem od voleb do krajských orgánů se názory jeho obyvatel změnily. podle pacovského zastupitele Zdeňka Jirků část lidí touží po Jihočeském kraji, část nechce nic měnit a většina mlčí.

Například pacovský starosta Josef Bulušek míní, že je rozumnější zůstat pod krajem Vysočina, kde má Pacov větší šanci získat pravomoci obce takzvaného třetího typu. "Lidé by nemuseli jezdit vyřizovat si sociální věci jinam, byl by tu úřad práce a podobně," uvedl Bulušek.

Táborský poslanec za ODS Jaroslav Zvěřina očekává, zda vláda vůbec splní slib a návrh na změnu hranic krajů poslancům předloží. "Žádostí o přeřazení pod jiný kraj je hodně. Chci ale říct, že kraj Vysočina je na tom nejhůř. Pokud vyhovíme všem žádostem, zůstane z něho jen Jihlava a kus okresu Pelhřimov. Přeřazení Pacovska se mi ale zdá schůdné, budu je podporovat," uvedl Zvěřina.

Výměna území, třeba za Dačicko?
Senátor za táborský volební obvod Pavel Eybert z ODS se domnívá, že ministerstvo vnitra uslyší spíše na výměnu některých území, než na jednostranné přeřazení. Konkrétně tím myslí, že Jihočechům připadne Pacovsko, ale Jihlava by mohla dostat Dačicko. Změnu postoje pacovského starosty vysvětluje senátor pragmaticky: "Pohled starosty Pacova se dostal do jiného zorného úhlu, je z něho krajský zastupitel Jihlavy."

Pacovský radní Zdeněk Jirků, který pracuje jako ředitel táborské nemocnice, dál prosazuje spojení Pacova s Jihočeským krajem. Když však stát obec III. typu městu přidělí, asi se bránit nebude. "Ale Pacov na ni není připraven. Současný výkon státní správy není kvalitní," uvedl radní s tím, že například stavební úřad nemá dobrou odezvu u investorů. "Pracovní příležitosti spojené s obcí III. typu budou omezené. Navíc bude třeba zkušených úředníků s praxí, ty Pacov nemá," míní Jirků.

Okolní obce se chtějí vrátit
Většina obcí, které leží v okolí Pacova, na svém návratu do Jihočeského kraje trvá. Například ve městě Černovice u Tábora platí usnesení zastupitelů, které požaduje přeřazení pod okres Tábor. "Jiné usnesení nemáme. Uvidíme, jak to dopadne. I kdybychom se pod Tábor dostali, nebude to asi záležitost jednoho roku," podotkl starosta Ladislav Novotný. Starosta Cetoraze Alois Hovorka rovněž potvrdil zájem obce být jihočeskou. "Ale pokud Pacov nezíská statut malého okresu, nemá smysl lidi z Cetoraze posílat do Tábora. Pak je jedno, pojedou-li do Pehřimova," uvedl Hovorka.

Nepřítelem změn hranic krajů je senátor za jihlavský obvod Václav Jehlička z ODA, který takovou situaci přirovnal ke změně v ústavě. "Také ústavu je třeba měnit co nejméně, a když, tak po důkladném rozmyšlení. Bude lepší, když se úkony se změnou hranic odloží a vše začne pořádně fungovat v současné podobě," míní Jehlička, který je současně starostou Telče. Upozornil, že vytvoření hranic krajů vzniklo po křehké dohodě, kterou není třeba hned měnit. "Nic není ideální, vždy bude někdo, kdo bude toužit být na druhé straně hranice," shrnul senátor Jehlička.

Další informace společně s anketou obyvatel a rozhovorem se starostou Josefem Buluškem najdete v zítřejším vydání přílohy Vysočina Mladé fronty DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video