Pacienty zabily dvě různé bakterie

  • 25
Olomouc - Dva pacienty, kteří zemřeli v uplynulých dvou týdnech v olomouckém kardiochirurgickém centru, zabily dvě odlišné bakterie: Morganela morganu a Proteus. Žádnou z nich hygienici neobjevili ani u personálu, ani v prostředí kardiocentra, a proto soudí, že pacienti si mikroba přinesli z domova.

V pátek to potvrdil krajský hygienik Olomouce Zdeněk Nakládal, který tak vzal zpět svou původní domněnku, že pacienty zabil zlatý stafylokok. "Stafylokoka jsem předpokládal, protože je v nemocničním prostředí běžný," řekl Nakládal.

Stafylokoka sice hygienici skutečně nalezli u jednoho zaměstnance i v prostředí kardiocentra, podle Nakládala to však bylo minimální množství.

Naopak zmíněné dvě bakterie hygienici nenašli v rozborech vzorků z nemocničního prostředí, operačních sálů, jednotek intenzivní péče a krku i nosu ošetřovatelů. Domnívají se proto, že pacienti si infekci přinesli do nemocnice s sebou. S jistotou to však říci nedokážou.

Muž a žena zemřeli poté, co se u nich po úspěšné operaci srdce projevila infekce, kvůli níž jim selhaly plíce a postupně i další orgány.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Bakterie zabila dva pacienty
Náročná operace srdce se zdařila, pacienti přesto zemřeli. V olomouckém kardiochirurgickém centru, otevřeném teprve na jaře, podlehli během uplynulých čtrnácti dnů dva lidé nemocniční nákaze. Osudnou se jim nestala operace srdce, z níž se normálně zotavovali, ale podle hygieniků bakterie zlatý stafylokok.

Nakazilo se i několik dalších pacientů, proto primář oddělení pozastavil plánované operace. Proč a jak pacienti onemocněli a zda se dalo úmrtím předejít, hygienici zkoumají. Nákazy, které pacienti chytí teprve v nemocnici, nejsou výjimečné, protože nemocniční prostředí je bakterií plné. Ne vždy však končí smrtí. Před čtyřmi lety zemřelo v pražském IKEM osm pacientů po transplantaci jater na nákazu způsobenou bakterií legionela. 

V olomouckém Kardiocentru zemřeli dva pacienti na infekci, jíž se nakazili při pobytu v nemocnici. Toto riziko podstupuje řada pacientů. Nemocnice není bezpečným místem pro zdraví: lidé, kteří sem přijdou, aby se vyléčili, se mohou nakazit infekcemi, které se usídlily v nemocničním prostředí.

V olomouckém kardiochirurgickém centru - špičkovém zařízení, jež bylo otevřeno teprve před několika měsíci - zemřeli během uplynulých čtrnácti dnů dva pacienti na infekci. Krajský hygineik tvrdí, že šlo o nákazu způsobenou zlatým stafylokokem, který není v prostředí nemocnic nijak výjimečný. Onemocnělo i několik dalších pacientů.

Primář zastavil plánované operace
Primář oddělení zastavil na několik dní všechny plánované operace. "Nechceme, aby se infekce opakovaly," řekl primář Petr Němec. Oba pacienti, kteří zemřeli, se bez jakýchkoli potíží zotavovali po operaci. "Žádné závažnější komplikace bezprostředně po zákroku nenastaly. Najednou oba dostali teplotu. Kvůli ní jim postupně selhaly plíce a ostatní orgány," řekl Němec.

Kardiochirurgové nebudou operovat do pátku. Do té doby chce nemocnice centrum dezinfikovat a zjistit, odkud se nákaza rozšířila - a zda se jí případně dalo zabránit. "Šetření stále probíhá. Zatím nemůžeme určit zdroj infekce," uvedla šéfka oddělení nemocniční hygieny Hana Podstatová.

Přestože krajský hygienik Zdeněk Nakládal se o problémech ve fakultní nemocnici dozvěděl teprve ve středu, nenašel na jejím jednání nic závadného. "Nemocnice postupovala správně. Nečekala na zásah zvenku, ale při podezření operace zastavila, snaží se očistit všechno, co jde, a neriskuje další případy," míní Nakládal.

Olomoucké kardiochirurgické centrum ve stále rozestavěném operačním monobloku nemocnice otevřela v lednu. Kardiochirurgové tu dodnes operovali na 500 pacientů. Operovat se však začalo až v polovině března. Do té doby nemocnice bojovala pro změnu s bakterií legionelou, která se přemnožila ve vodovodním potrubí novostavby.

Právě bakterie legionely zasadila před čtyřmi lety tvrdou ránu pražskému Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). V nově otevřeném bloku tehdy zemřelo osm lidí po transplantaci ledvin. Následně se ukázalo, že bakterii legionely, vyskytující se často právě v novostavbách, nevěnují české nemocnice patřičnou pozornost.

Úřady poté vydaly opatření, jak tuto infekci sledovat. Nemocniční nákazy nejsou tak výjimečné, například zlatý stafylokok patří mezi nejběžnější bakterie. V nemocničním prostředí se však mikrobi často stávají více agresivní a odolní vůči lékům - takzvaně rezistentní. Jsou o to nebezpečnější, že napadají nemocné lidi, jejichž organismus je oslaben.

Nemocničním nákazám se úplně předejít nedá. "Infekce po operacích se v kardiocentrech objevují tak ve třech až čtyřech procentech případů," uvedl Jan Vaněk, přednosta kardiochirurgie v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Infekce se do těla dostane například pomocí množství zavedených trubiček.

"Naposledy před osmi lety u nás zemřel například pacient, protože v roztoku, který jsme mu podávali do věnčitých tepen, byl endotoxin," uvedl Vaněk. Obecně jsou však nemocniční nákazy podstatně rozšířenější, odhady mluví až o dvaceti procentech. Projeví se třeba jen zvýšenou teplotou. Úmrtí až tak častá nejsou. "Nebo je nemocnice prostě neohlásí," upozornil hygienik hlavního města Prahy Vladimír Polanecký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video