Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pacienty čeká kvůli úsporám delší cesta za lékařem

  • 89
Zdravotní pojišťovny vyzývají k většímu šetření a budou hlídat,jak lékaři utrácejí peníze. Ministr zdravotnictví Leoš Heger totiž příští rok ubere nemocnicím i soukromým lékařům dvě procenta z peněz, které od pojišťoven dostávají. Pacienti to pocítí delší cestou za lékařem a čekáním na operace. I v akutním případě.

Lidé nemusí dostat péči okamžitě, ani tam, kde to mají nejblíž. Svaz pojišťoven nicméně odmítá, že by na akutní péči nebylo vůbec. "Pokud ji pacientovi někde neposkytnou, pojišťovna ji zajistí jinde. Pro pacienta to může znamenat maximálně to, že pojede o patnáct kilometrů dál," říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Nemocnice na chystané snížení úhrad reagovaly tvrdě - až jim dojdou peníze, budou odmítat pacienty. "Letos se odkládají operace, které lze odložit, a stejně nezbývají peníze. Příští rok dojde na akutní péči," varoval Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic. Argumentuje i tím, že některé nemocnice už v říjnu vyčerpaly roční limity na počet pacientů, které smějí ošetřit. A příští rok budou mít ještě méně peněz.

"Musí hledat úspory. Vědí, kolik dostanou, a musí s tím hospodařit. Já někdy říkám, že kdyby lékaři dostali roční rozpočet celé republiky, tak ho utratí," namítá zástupce pojišťoven Gajdáček.

"Museli jsme hodně plánovat jednotlivé zákroky a vyšetření. Snažíme se šetřit, zvažujeme každou investici, přesto není jednoduché dodržet limity. Akutní péči omezovat nebudeme, ale v příštím roce se mohou prodloužit čekací doby,“ říká například mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

Největší úsporou je kratší hospitalizace

Pětapadesát expertů vybraných Českým zdravotnickým fórem se shodlo, že zdravotnictví nejvíce prospěje zkrácení pobytu v nemocnicích.

Ekonomové, sociologové, právníci, lékaři, podnikatelé či novináři hodnotili sedm chystaných vládních opatření ve zdravotnictví. Právě zkracování pobytu v nemocnici a zavedení jednodenní chirurgie, kdy jde pacient po zákroku domů, hodnotila kladně většina odborníků.

"Neméně důležité je také důsledné navázání následné a domácí péče. V tom má zatím české zdravotnictví značné rezervy. Je proto nutné zamýšlet se i nad tím, co bude s pacientem dál," upozornil Jan Mertl z Vysoké školy finanční a správní.

Neškodlivější by naopak byla podle odborníků snaha omezit špičkovou zdravotní péči. Ministerstvo chce koordinovat vstup nových technologií tak, aby se neplýtvalo penězi a neplatily se miliony za péči, která nepřináší výsledky.

Drahá technologie by neměla být dostupná všude, ale měla by ji nabízet pouze špičková zdravotnická zařízení.

"Tyto své záměry by mělo ministerstvo zdravotnictví přesněji formulovat, lidé to můžou vnímat jako odejmutí péče některým nemocným," řekl za České zdravotnické fórum Ondřej Dostál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video