Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Pacientům po transplantaci chyběly léky, vypadla jejich výroba

  • 16
Objíždění lékáren a počítání tablet. V takové situaci se nejméně dvakrát ocitli pacienti, kteří potřebují léky na potlačení imunity. U dvou totiž vypadly jejich dodávky. Pacienti tak museli životně potřebný lék pracně shánět. Důvody, proč jakýkoliv lék chybí, výrobci a distributoři zatím nemusí nikam hlásit. Pravidla změní novela, která začne platit v říjnu.

Čtyřiačtyřicetiletý Pavel Barták z Žandova žije dvacet let s transplantovanou ledvinou. A také s tím, že musí krotit imunitu vlastního těla, aby orgán dárce neodmítlo. Jenže v krátké době už dvakrát v lékárnách slyšel, že lék, který mu kvůli tomu předepsali, nemají.

"Jel jsem do Liberce, kde mi řekli, že pro mě mají jen jedno balení. Jedno balení bylo také v lékárně v Jilemnici. Jenže já měl recept na tři, tak jsem putoval do České Lípy, kde po zásahu úřednice z Všeobecné zdravotní pojišťovny pro mě měli připravené tři balení léku," vzpomíná Barták na to, jak naposledy objížděl lékárny. "Obávám se, že takový problém budu mít zase, protože žádný jiný lék brát nemohu, mám z toho neskutečné nervy," dodal Barták, který už je po jednom infarktu.

Pavlu Bartákovi, stejně jako třeba pacientům, kteří trpí chronickým zánětlivým onemocněním v trávicím ústrojí, takzvanou Crohnovou chorobou, chyběl lék Imuran. Proč, to je složité zjistit.

Farmaceutické firmy sice musí výpadky dodávek hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), ale už jim nemusí sdělit důvod. "Povinnost oznamovat důvody bude od října, kdy vstoupí v účinnost tato část novely zákona o léčivech," popsala mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Selhal dodavatel účinné látky, tvrdí výrobce

Imuran dodává společnost Aspen Pharma Trading. Jana Charvátová za ni potvrdila, že v květnu a červnu nastal výpadek Imuranu 25 miligramů. "U všech výrobců léčivé látky, která je součástí Imuranu, došlo k výpadku. Z tohoto důvodu nastala nedostatečnost výroby," popsala Charvátová s tím, že situace se dotkla celé Evropy.

Z toho, co zjistil SÚKL při jednání s výrobci, vyplývá, že Imuran pacientům chyběl také proto, že z českého trhu zmizel lék Azaprine, imunosupresivum (tedy lék na potlačení imunity) pro nemocniční a ambulantní péči. "Loni v říjnu došlo k přerušení dodávek tohoto přípravku,"  informovala Šustková s tím, že jeho dodávky zatím nebyly obnoveny a výrobce dosud neoznámil, kdy tak případně učiní.

Azaprine a Imuran obsahují stejnou léčivou látku. Pokud tedy není k mání Azaprine, pacienti začnou brát Imuran. Poptávka po něm se naráz znásobí a výrobce nemusí stíhat skokově dodávky léku navýšit.

Azaprine v Česku skončil, Imuran se opět dováží

Aspen Pharma tvrdí, že výpadek dokázal pokrýt Imuranem o dvojnásobné síle. "Pro potřeby terapie je možné úpravou dávkování přípravky Imuran 25 miligramů a Imuran 50 miligramů vzájemně nahradit: 2 tablety 25 mg za 1 tabletu 50 mg, či naopak půl tablety 50 mg za 1 tabletu 25 mg," popsala Charvátová.

Situace by se podle Aspenu již neměla opakovat, protože do Česka poslal tisíce balení léku. Konkrétně jen za červen to je 1 075 balení Imuranu 25 miligramů a 14 905 Imuranu 50 miligramů. "Celkové uvolněné množství je dostatečné pro zajištění dostupnosti přípravku pro pacienty v České republice," doplnila Charvátová.

Azaprine vyrábí společnost Teva Pharmaceutical. Mluvčí české pobočky firmy Rita Gabrielová informovala, že výpadek souvisí s nedostatkem účinné látky.

"Abychom přípravek pacientům přece jen mohli zajistit, byla Teva připravena dovážet cizojazyčnou šarži Azathioprinu (jiného zdroje účinné látky), ale bohužel tuto variantu SÚKL před časem neschválil. Jsme tedy nuceni oznámit přerušení prodeje Azaprinu v České republice, protože obnovení dodávek účinné látky není bohužel pravděpodobné," uvedla pro iDNES.cz Gabrielová.

Podle SÚKL nesplňovala žádost Tevy základní požadavky. Žádost byla zamítnuta i proto, že dovoz se netýkal léku, který by odpovídal v Česku registrovanému přípravku Azaprine. "SÚKL doporučil společnosti Teva zákonem daný postup pro dovoz takového léku, například formou výjimky ministerstva zdravotnictví, mimořádného dovozu či specifického léčebného programu. K tomuto kroku však společnost Teva i přes veškerá doporučení SÚKL dosud nepřikročila," stojí ve stanovisku, které reaguje na vyjádření Rity Gabrielové.

Chybí i další léky, na vakcíny proti tetanu lékaři čekali tři měsíce

V Česku se v poslední době v lékárnách neprodává mnohem více léků, ačkoliv by mělo. Podle poznatků výrobců sdružených v Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu pacienti aktuálně nemusí sehnat například léky Humalog, Humulin, Victoza, Ins Actrapid Pen, Novomix, Novorapid, Temodal, Alimtu, Sutent či Glivec. Jsou pro onkologické pacienty či lidi s cukrovkou. Asociace je přesvědčená, že tyto léky a desítky dalších překupníci prodávají do zahraničí, protože tam je jejich cena vyšší a naše legislativa takové přeprodávání umožňuje (více o reexpotech čtěte zde).

Nedávno ministerstvo zdravotnictví řešilo také nedostatek očkovací látky proti tetanu. Také v tomto případě selhala výroba. U očkovacích sér se totiž jednou za čas stane, že selže kultivace, tedy pěstování buněk v laboratorních podmínkách. Nové dodávky látky se podařilo zajistit po třech měsících.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video