Pacientů mizí lékaři z blízkých poliklinik

Praha - Privátní lékaři, kteří působili v poliklinikách a zdravotnických zařízeních v hlavním městě, si čím dál častěji musí hledat náhradní prostory, aby dál mohli provozovat svou praxi. Objekty totiž spravují nebo vlastní soukromé firmy. Věcné břemeno, které jim ukládalo zachování zdravotnických služeb, však končí právě nyní. Společnosti pak dají přednost komerčnímu využití před pronájmem prostor lékařům.

Problémy mají především starší lidé, kteří nenajdou "své" lékaře na jednom místě. I pražský magistrát považuje situaci například v centru Prahy za kritickou. Z polikliniky v Klimentské ulici, která zajišťovala ambulantní péči nejen pro Prahu 1, ale také pro okresy Praha-východ a Praha-západ, vznikne za několik milionů budova posudkového lékařství. Zánik hrozí také poliklinice v Hybernské a Revoluční.

Podle náměstka primátora Otto Kechnera město počítá s tím, že přijde i o tyto dvě polikliniky. "Skončí povinnost restituentů zachovat po dobu několika let původní zdravotnická nebo sociální zařízení. Kritický úbytek lékařských domů v centru nám brání v záměru předat další objekt polikliniky ve Spálené ulici občanskému sdružení Studentský zdravotní ústav a ponecháme jej v majetku města. Nechceme, aby pacienti museli za svým lékařem někam daleko," prohlásil Kechner.

S problémy se potýká také poliklinika Pod Marjánkou v Praze 6 či Cihlářka v Praze 5. O vytunelování polikliniky Lípa v Nových Butovicích se pokusila firma, která ji získala do správy.

Z budovy zdravotnického zařízení v Hlubočepích chce na jaře příštího roku radnice Prahy 5 vybudovat byty. Podle radního Ondřeje Gála tam zbyl jediný lékař, a tomu buduje radnice ordinaci v bývalé konírně.

Lékař Ivo Ezechiáš s tímto řešením naprosto nesouhlasí. Podporují ho v tom i místní lidé, kteří proto založili občanské sdružení. "Když správu nad budovou střediska převzala soukromá firma, začaly být problémy. Nejdřív odvezli elektroměr, pak vodu, a nakonec kotelnu. Radnice pak zbytek budovy pronajala a byl zde nevěstinec. Nové prostory jsou pro mou praxi naprosto nevyhovující," řekl Ezechiáš.
Tragického konce se obává také asi padesát lékařů ze Zdravotnického zařízení Smíchov v Kartouzské ulici. Městská část chce také soukromého správce, aby neprodělávala jako dosud.

Lékaři proto založili družstvo a chtějí polikliniku spravovat sami. "Firma by nám zvedla nájmy, které bychom nemohli platit. Naši pacienti by pak museli jezdit až bůhvíkam do Motola. Myslíme si, že jsme schopni se o toto zařízení postarat nejlépe," uvedla lékařka Ivana Zatloukalová.

Důvodem špatné ekonomiky polikliniky je podle tiskového mluvčího Prahy 5 Víta Drbala současné vedení, které bylo dosazeno již za minulých zastupitelů. "Tenkrát měli pocit, že stačí kvalitní lékaři. Dobré ekonomické vedení je však také nezbytné. My se teď snažíme zjistit, kam se všechny peníze poděly," konstatoval Drbal. To, že by mohlo zařízení zaniknout, radnice popírá. "Podmínkou při výběrovém řízení bude zachování stávající lékařské péče. I kdyby to mělo znamenat regulaci nájemného," řekl Drbal.

Tomu však lékaři nevěří. Radnice s nimi odmítá i komunikovat. Na jediné osobní schůzce prý místostarosta Milan Jančík potvrdil, že radnice chce na poliklinice vydělat a nový správce asi nájmy zvýší. "Psali jsme tři dopisy. Nikdo nám na ně neodpověděl. Nechceme mít žádné problémy, chceme se s radnicí pouze rozumně domluvit," řekl lékař Abbusalam Alazani z Kartouzské.

Drbal připustil pouze to, že když bude nabídka Družstva lékařů Kartouzská výhodná, můžou výběrové řízení vyhrát a správcem se stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video