Odboráři se s premiérem Nečasem neshodli. Tvrdí, že chystaná změna zákona o zdravotním pojištění vytáhne z kapes pacientů až 15 miliard korun.

Odboráři se s premiérem Nečasem neshodli. Tvrdí, že chystaná změna zákona o zdravotním pojištění vytáhne z kapes pacientů až 15 miliard korun. | foto: ČTK

Pacienti zaplatí o 15 miliard víc, burcují odbory. Reforma je nutná, opáčil Nečas

  • 310
Na plány vlády při reformě zdravotnictví doplatí pacienti, které to bude stát až 15 miliard korun, tvrdí odbory. Znovu se dostaly do křížku s vládou, tentokrát kvůli chystané změně zákona o zdravotním pojištění, která má umožnit připlácení za nadstandardní péči. "Reforma je absolutně nutná," řekl premiér Petr Nečas po jednání s odboráři.

Odboráři, kteří už kvůli úsporným plánům vlády svolali na 8, prosince stávku, tvrdí, že vláda nevyvrátila jejich obavy, že na změny doplatí pacienti, kteří budou muset více sáhnout do svých peněženek.

"Výrazně se to dotkne velké části obyvatel," řekl šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil. O zákonu, který chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger, bude vláda s odboráři znovu jednat 2. prosince

"Zákonem musí být upravena možnost připlácení za nadstandard. To je nutné," trvá na svém premiér. Změna zákona o veřejném zdravotním pojištění přinese podle vlády do zdravotnictví další peníze. K tomu, že by podle odhadu odborů mohl v konečném důsledku vytáhnou z kapes pacientů dalších 10 až 15 miliard korun, se nevyjádřil.

Vládní koalice počítá s tím, že by se měl poplatek za den v nemocnici zvýšit ze 60 na 100 korun za den. Zákon má také stanovit, že by si pacienti mohli připlatit za rozdíl mezi "standardem" a kvalitnější zdravotní péčí, která by už nebyla součástí standardu. Novela připravená ministerstvem zdravotnictví má také upravit určování cen léků a úhrad ze zdravotního pojištění.

Co je teď standard, bude nadstandardem, tvrdí odbory

Českomoravská konfederace odborových svazů ale tvrdí, že zákon povede k tomu, že to, co nyní pacienti berou jako standard, který si hradí ze zdravotního pojištění, se stane "nadstandardem", na který si budou muset připlatit.

"Je velmi pravděpodobné, že již v dohledné době si budou pacienti připlácet v rozsahu dalších deseti až 15 miliard korun," napsaly odbory do stanoviska k vládnímu návrhu. Míra finanční spoluúčasti pacientů se tak podle nich zvýší až na zhruba 23 procent.

Odboráři tvrdí, že vláda chce takto získat další peníze do zdravotnictví, protože už ve druhém čtvrtletí příštího roku se podle nich zdravotní pojišťovny dostanou do problémů s platební schopností.

Svůj plán, jak by se do zdravotnictví mohlo dostat více peněz, zveřejnil v pátek také stínový ministr zdravotnictví ČSSD a středočeský hejtman David Rath. Navrhl ořezat na polovinu provozní výdaje pojišťoven, některé z nich sloučit a zvýšit platby státu do systému zdravotního pojištění za takzvané státní pojištěnce (tedy za děti či důchodce).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video