Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pacienti už za měsíc najdou na internetu přehled svých léků

  • 35
Čeští pacienti si už za měsíc na internetu budou moci zjistit, jaké léky jim lékař předepsal a jaké vydala lékárna. Zároveň zde najdou informace, kolik za léky zaplatila pojišťovna a kolik museli doplatit sami. Umožní to osobní lékový záznam, který zavádí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Data shromažďuje centrální úložiště.

K úložišti je v současné době připojena více než polovina z 2 600 lékáren a výdejen. Připojení je sice ze zákona povinné, lékárníkům se ale nelíbí množství informací o pacientech. Čekají proto na verdikt Úřadu pro ochranu osobních údajů, který se úložištěm zabývá. Česká lékárnická komora proto apatyky vyzvala, aby se k úložišti zatím nepřipojovaly.

Jak se připojit

Účast lékařů a pacientů na systému je dobrovolná. Lze se do něj přihlásit na speciální části informačního portálu SÚKL www.leky.sukl.cz. Zájemce se zaregistruje a získá přístupový klíč. K osobním datům by se tak neměl dostat nikdo cizí kromě lékaře a lékárníka s pacientovým souhlasem.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ujišťuje, že k informacím se dostanou jen "povolaní". "K úplnému záznamu bude mít přístup pouze vlastník účtu, tedy pacient, a to prostřednictvím zabezpečeného přenosu přes internet pomocí přidělených identifikačních údajů a zaručeného elektronického podpisu," uvedl ředitel SÚKL Martin Beneš.

Lékárníci i lékaři se podle něj dostanou pouze k údajům o léčivech, která pacientovi sami předepsali či vydali. Výjimkou by v budoucnu měly být případy akutního ohrožení pacientova zdraví či života. "V takovém případě může být informace o tom, jaké léky užívá, pro ošetřujícího lékaře klíčová k provedení účinného zásahu," zdůvodnil Beneš.

Podle ústavu je hlavní předností nového systému zvýšení bezpečnosti pacienta při užívání léčivých přípravků. "Při konzultaci s lékařem může lékový záznam pomoci zamezit předepisování léčiv se vzájemnými kontraindikacemi či snížit předepisování stejných či podobných léčiv několika lékaři," konstatoval Beneš.

Lékový záznam by měl přispět také k úsporám, podle odhadů SÚKL pacienti až čtvrtinu předepsaných léků nevyužijí. V lékárně si je vyzvednou, ale už je nepoužijí. Část léků je navíc špatně používána. "Lékové záznamy zvýší informovanost a bezpečnost pacientů, zapojí je aktivně do rozhodování o jejich léčbě," řekl Beneš.

Podle propočtů by mohl případný přínos "e-preskripce" dosáhnout více než 3,5 miliardy korun. Jednorázové náklady na vznik úložiště byly 450 milionů korun, dalších 90 milionů korun bude stát roční provoz.

Elektronický lékový záznam podporuje Svaz pacientů. Jeho prezident Luboš Olejár oceňuje, že pacienti budou mít trvale k dispozici přehled o svých lécích.

Svaz chce do konce července zkontrolovat lékárny, aby zjistil, kde už připojení funguje. Poté vyzve kraje a fakultní nemocnice, aby ve svých lékárnách toto připojení k centrálnímu úložišti umožnily, informovala ČTK.

Centrální úložiště dat

Funguje od počátku roku, první lékárna se k němu připojila 5. ledna. Provoz úložiště umožňuje vznik elektronického lékového záznamu pacienta. Do úložiště by se měly odesílat elektronické recepty, hlášení o výdeji léků na recept a hlášení o prodeji léků bez receptu s omezením. Týká se to například některých přípravků proti chřipce a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu, zneužitelného k výrobě pervitinu.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video