Injekční biologická léčba roztroušené sklerózy je dražší než léčba kortikoidy. Některé nemocnice ji pacientům odmítají. Ilustrační snímek.

Injekční biologická léčba roztroušené sklerózy je dražší než léčba kortikoidy. Některé nemocnice ji pacientům odmítají. Ilustrační snímek. | foto: AP

Pacienti v Česku se poprvé rozhodli domáhat léčby u soudu

  • 707
Devět pacientů s roztroušenou sklerózou se rozhodlo u soudu bránit proti systému českého zdravotnictví. Plánují žalobu na severočeskou Krajskou zdravotní, protože jim odmítla dražší léčbu, na kterou mají ze zákona nárok. Společnost na situaci zareagovala informací, že na léčbu pacienti dosáhnou.

"Nejprve podáme návrh na předběžné opatření. Ten, doufejme, zajistí to, že léčba bude alespoň zahájena a předejde se nevratným škodám na zdraví. Následně podáme žalobu, kterou se pacienti budou domáhat toho, aby jim léčba byla uhrazena ze zdravotního pojištění," popsal postup právní zástupce pacientů Štěpán Holub.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá nejčastěji diagnostikováno mladým lidem od 20 do 40 let. V ČR je celkem 18 tisíc lidí, kteří trpí touto nemocí. Ročně ji lékaři diagnostikují zhruba u tisíce lidí. Kvůli problémům s limity plateb ze zdravotního pojištění jich nyní čeká na vhodný, ale dražší typ léčby několik desítek.

Návrh na předběžné opatření chce Holub podat k Okresnímu soudu v Ústí nad Labem příští týden. Rozhodnuto by o něm mělo být do několika dnů. Bez ohledu na výsledek ke stejnému soudu poputuje v krátké době také žaloba na akciovou společnost Krajská zdravotní, vlastněnou Ústeckým krajem. Pod ni spadají nemocnice v Děčíně, Chomutově, Mostě, Ústí nad Labem a Teplicích. Právě v tomto zařízení je speciální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy.

Krajská zdravotní na informaci zareagovala prohlášením, že se dohodla s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na proplacení léčby
u 34 nemocných. "Teplické centrum pro léčbu roztroušené sklerózy tak má v současné době zařazeny všechny pacienty VZP, indikované do programu biologické léčby," uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. "Iniciativě pacientů s roztroušenou sklerózou s ohledem na poslední výsledky dlouhodobých jednání nerozumíme," dodal Vondra.

Pokud by se pacienti léčby skutečně domohli, na soud by nedošlo. "Za předpokladu, že ta léčba fakticky poskytnuta bude, žaloba i předběžné opatření nemají další smysl, protože její účel by byl splněn," řekl iDNES.cz advokát nemocných. "Z hlediska principu nežalujeme systém, žalujeme konkrétní případ. Asi se budou muset najít jiní pacienti, kteří budou v podobné situaci," dodal advokát. Podle něj konečné rozhodnutí bude na klientech.

Akciovou společnost se rozhodlo zažalovat devět pacientů ve věku od 17 do 62 let za to, že jim odepřela dražší, takzvanou biologickou injekční léčbu roztroušené sklerózy. Přitom právě tu jim lékař předepsal. Léčba stojí zhruba 18 tisíc korun měsíčně.

U nemocných s nově diagnostikovanou roztroušenou sklerózou přitom jde o čas. Pokud se k nim vhodná léčba nedostane brzy, hrozí jim riziko nenávratného poškození nervového systému a trvalá invalidita. Existuje i léčba takzvanými kortikoidy, tedy umělými hormony. "Ta ale nemá schopnost ovlivnit postup zhoršování nemoci, protože slouží jen k akutnímu potlačení zánětlivé reakce,"  popsala Alena Zvěřinová ze Sdružení mladých sklerotiků.

Podle právníka Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců by případné vyhovění žalobě bylo precedentem. Pacienti by totiž vůbec poprvé v Česku žalovali nemocnice za to, že jim odepřely léčbu kvůli finančním limitům v pojistném. "Zakopaný pes je ve smluvní politice mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami. Na lavici obžalovaných by proto měl sedět systém českého zdravotnictví," je přesvědčený Dostál. Podle něj ale nelze nyní žalovat ani ministerstvo zdravotnictví, ani pojišťovny. "Vůči nim nemají tito konkrétní pacienti žádný žalobní nárok," vysvětlil Dostál.

Ministerstvo zdravotnictví připomenulo, že vyhláška, která pro letošní rok rozděluje úhrady ze zdravotního pojištění, počítá s navýšením peněz pro léčbu ve speciálních centrech. Kromě roztroušené sklerózy existují odborná centra například pro pacienty s rakovinou.

"Letos mají možnost navýšit počet pacientů až od 10 procent. Do centrové péče půjde více než osm miliard," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. "Pokud se bavíme o individuálních případech, ty jsou na dohodě mezi zdravotnickým zařízením a pojišťovnou," dodal Sršeň. Podle pacientských organizací to ale nic neřeší, protože v Česku ročně přibývá zhruba tisíc nových pacientů jen s roztroušenou sklerózou. Zhruba 800 z nich pak má takový typ nemoci, pro které je vhodná injekční léčba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video