Pacienti se mohou léčit i v cizině

  • 1
Na první poslech to zní skvěle. Jako občan Evropské unie se můžete vypravit třeba do Rakouska a nechat si tam voperovat nový kolenní kloub v nemocnici, kde není nutné čekat měsíce. Má to háček: záleží na české zdravotní pojišťovně pacienta, jestli zákrok uhradí.

S akutním ošetřením během cesty po cizí zemi by problém být neměl. V takovém případě má člověk nárok na pomoc lékaře, ať se ocitl se zánětem slepého střeva ve Švédsku nebo v Portugalsku.

Ale s takzvanou zdravotní turistikou už to tak snadné nebude. Pojišťovny si totiž nemohou dovolit platit počínaje 1. květnem všem pacientům nejrůznější operace v zahraničí - už proto, že ve tvrdé měně to tam stojí mnohem víc.

"Každá žádost se proto bude posuzovat individuálně, podle toho, nakolik je čekání v Česku neúměrné, nakolik pacient případně trpí bolestí a podobně," říká ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec.

S ambulantní péčí to už bude o dost jednodušší: když si někdo bude chtít nechat například v Německu spravit zuby, nemusí o to pojišťovnu žádat předem. Na druhé straně se musí smířit s tím, že v cizině zaplatí v hotovosti a zpětně pak dostane proplaceno jen tolik, kolik by stálo ošetření v Česku.

A vůbec je nutné počítat s tím, že v západní Evropě je obvyklé si připlácet za návštěvu ordinace či za pobyt v nemocnici. "Poplatky, jazyková bariéra a vzdálenost budou podle mne značnými překážkami pro to, aby Češi začali houfně jezdit za lékaři do ciziny," míní Švec.

Přesto si soukromá klinika svatého Štefana v rakouském Welsu nedaleko Lince od vstupu Česka do unie slibuje větší zájem českých pacientů. Už je ostatně vábí v inzerátech. "Řada zákroků či ošetření dnes stojí podobně, například u nás celkové vyšetření přijde na třicet tisíc, což je částka srovnatelná s českou," tvrdí zástupkyně kliniky Oldřiška Špejtková.

Evropská komise chce do budoucna stanovit jasná pravidla pro pohyb pacientů: tou by měla být evropská charta pacientů, na niž by se lidé mohli odvolat. "Pro mne je to otázka zdravého rozumu. Je-li v jednom státě čekací seznam na zákrok a ve druhém členském státě je volná kapacita, proč toho nevyužít?" míní komisař pro zdravotní péči EU David Byrne.

Větší uvolnění čeká na lékaře. Od 1. května totiž už nebudou muset skládat odborné ani jazykové zkoušky, pokud budou chtít pracovat v jiné zemi. Postačí rozhovor se zaměstnavatelem.

"Stejně tak EU začne uznávat diplom i dosažený post. Čeští zkušení lékaři tak budou moci dosáhnout rovnou na vyšší a dobře placená místa, takže jejich zájem vzroste," upozorňuje šéf komory David Rath. A zájem to bude oboustranný: Německo láká české lékaře už dost dlouho.


Video