Platit u lékaře není nic výjimečného, tvrdí čtenáři. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Pacienti museli zaplatit nejen u gynekologů

  • 31
Platit v lékařské ordinaci stovky či tisíce korun není v Česku nic neobvyklého. A to nejen mezi gynekology, jak ukázal test se skrytou kamerou MF DNES a ČT, ale i mezi ostatními lékaři. Své zkušenosti s placením u lékařů popsaly MF DNES desítky čtenářů.

ČTĚTE TAKÉ:
Vyšetříme vás, ale zaplaťte, rozhodla sestra

"Po přestěhování jsem dlouho hledala ordinaci, kde by mě přijali. Nedařilo se, až jsem na jednu narazila," popisuje čtenářka Hana Vergosová. "Sestra mě upozornila, že se u nich platí. Kolik, to neřekla.

Mluvila o té částce, jako by to bylo jen běžné minimum. V gynekologickém křesle jsem strávila tři minuty, nepocítila přitom žádný nadstandard a zaplatila jsem 800. Představa, že tolik platím každého čtvrt roku, když si jdu nechat jen od stolu předepsat antikoncepci, je strašná."

Naopak Lucie Gallo z Mnichovic po zkušenostech se státním zdravotnictvím ráda zaplatí pětistovku za každou návštěvu u gynekologa. Protože ví, že nemusí čekat a že ji lékař přijme přesně v objednanou dobu.

"Nabídne mi občerstvení, místo obvyklého slůvka další prosím. Mám možnost objednat se v jiné dny a hodiny, než jsou ty běžné: tedy v sobotu nebo večer. A vždycky se setkám s chápavým a lidským přístupem," popisuje pacientka.

Potíž je, že žádný zákon nestanoví, co si lékař může nechat od pacientů zaplatit, a co ne. V zahraničí si to každý může přečíst ve své pojistné smlouvě a ceny toho, co pojišťovny nehradí, najde pacient v cenících lékařských ordinací.

"U nás ale současné nejasné situace řada kolegů zneužívá a nutí pacienty: Bud plať, nebo běž jinam. Tím ovšem porušují zákon," říká předseda společnosti ambulantních gynekologů Vladimír Dvořák.

"Je špatně, že lidé, kteří nechtějí platit nic navíc, se nemají na koho obrátit. A je taky špatně, když si chce pacientka platit luxusní péči a já nevím, co si od ní můžu nechat zaplatit. Tak ji nedůstojně prosím o dar. To je totiž zatím jediná legální cesta, jak lékař může nabídnout něco navíc," dodává.

Premiér Jiří Paroubek si však myslí, že všechno je v pořádku. "Já si myslím, že to všichni vědí, co mají dělat. To znamená, jaké jsou úhradové vyhlášky a jaké jsou ceníky. To ti lékaři mají a podle nich by se měli pohybovat. Cokoliv jiného je prostě nelegální."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video