Pacient s umělých srdcem zemřel

Devětapadesátiletý Američan, jemuž bylo v červenci voperováno umělé srdce, z něhož nevycházely ven z těla žádné hadičky, zemřel. Příčinou bylo komplikované vnitřní krvácení do břicha. Lékaři tehdy poprvé v historii voperovali srdce, které umožňovalo pacientovi volný pohyb. Operace je odborníky označována za revoluci v oblasti vývoje umělých náhrad srdce za posledních dvacet let.

Kardiochirurgové z Jewish Hospital ve městě Louisville ve státě Kentucky v létě hlásili, že operace trvala sedm hodin a pacient se cítí dobře.

Revoluce v kardiologii
Pacienti, kteří přicházejí v úvahu pro tento typ implantací, jsou v kritickém stavu a nezbývá jim více než 30 dní života. Nové umělé srdce jim bude schopné prodloužit život zatím pouze o jeden měsíc.

Hydraulická pumpa z umělé hmoty a titanu velikosti grapefruitu váží asi jeden kilogram a je uzpůsobená tak, aby fungovala v dolní srdeční komoře.

Srdce, které vyrábí společnost Abiomed z města Danvers v Massachusetts, nemá žádné dráty a vývody, které by ho napojovaly k nějakému vnějšímu zdroji energie. Srdce má pumpovací zařízení na bázi malého elektrického motoru a elektronické kontrolky, které přizpůsobují rychlost pumpování potřebě organismu. Nabíjí se skrz kůži pomocí malé baterie, kterou pacient nosí na těle připevněnou například na opasku.

Srdce má i svoji vlastní samonabíjecí baterii, která vydrží pracovat až 30 minut, takže pacient klidně může odložit nabíjecí baterii a například se vysprchovat.

Starší typy umělého srdce byly velmi objemné. V roce 1982 přežil doktor Barney Clark z Utahu 112 dní s prvním implantovaným umělým srdcem, známým pod názvem Jarvik-7. Clark byl upoután na lůžko a připojen vyčnívajícími dráty a trubičkami k hlučnému vzduchovému kompresoru o velikosti pračky.

William Schroeder z Indiany přežil s umělým srdcem rekordních 620 dní; zemřel v roce 1986.

Umělé srdce může zachránit životy, dárci nejsou
Je to poprvé, co byla operace tohoto druhu uskutečněna, řekla mluvčí Jewish Hospital Kathy Keadle.

Jenom polovina z 4231 lidí, kteří jsou v USA registrováni pro transplantaci srdce, operaci v roce 2000 podstoupilo. "Potenciálních dárců srdce je čím dále méně a umělé srdce nám nabízí novou perspektivu, jak tento prázdný prostor vyplnit," uvedl mluvčí Americké asociace kardiologů Richard Stein.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv AbioMedu v únoru povolil, aby nový výrobek vyzkoušel na 15 pacientech. Podmínkou je, že tito pacienti musí být natolik nemocní, že klasická transplantace srdce pro ně již nepřipadá v úvahu.

Ozývají se i hlasy, že umělé srdce nikdy nebude schopno nahradit transplantaci srdce od dárců. "Takové srdce vydží 15 až 30 let," argumentuje Robert Higgins, šéf oddělení kardiologie z Medical Coleege of Virginia.

"Nové výsledky v oblasti vývoje umělého srdce nám dávají velkou naději, že umělé srdce umožní jednoho dne pacientovi normální život," uvedl John Watson z Národního institutu pro srdce, plíce a krev, který na výzkum umělého srdce věnoval 20 milionů dolarů.

Faktem je, že ještě bude trvat několik let, než se technologie umělého srdce vylepší natolik, aby mohlo být všeobecně použitelné.

Lékaři ze Židovské nemocnice ve městě Louisville v americkém státě Kentucky voperovali vůbec poprvé pacientovi plně autonomní umělé srdce, ze kterého nevycházejí ven z těla žádné hadičky a které nemocnému umožňuje volný pohyb. (4. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video