Pacient má větší šanci na nápravu

Pacient, jehož zdraví poškodila například nedbalost lékaře, bude mít větší šanci dovolat se rychleji a účinněji nápravy. Podle nového disciplinárního řádu, který v sobotu schválil sjezd České lékařské komory, dostane komora na řešení stížnosti maximálně půl roku a člověk, který stížnost podá, se navíc bude moci řízení zúčastnit. Pokud se mu přesto nebude výsledek šetření zamlouvat, bude se moci ještě odvolat k vyšší instanci komory, což dosud nebylo možné.

Co změní nový disciplinární řád
* pacient se může zúčastnit jednání o svém případě
* stížnost musí komora vyřešit do půl roku
* pacient se proti rozhodnutí může odvolat k vyšší instanci komory
* zavádí se smírčí řízení - mimosoudní dohoda mezi lékařem a pacientem
* jako trest může být lékaři uděleno doškolení nebo přezkoušen

"Doufám, že to pro všechny občany, ale i pro všechny lékaře přinese výrazné zkvalitnění a zrychlení projednávání stížností," řekl prezident komory David Rath. Vyřešit všechny stížnosti na pochybení lékařů do půl roku je podle něj vysokou ambicí, předpokládá však, že v některých velmi složitých případech ji nebude možné naplnit.

Česká lékařská komora (ČLK) obdrží ročně 800 až 1100 stížností, z nichž většina se
týká problémů v komunikaci lékaře s pacientem.

Podle předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíry Boškové však samotná účast pacienta na projednávání stížnosti mnoho neřeší. "Pokud stížnost šetří pouze lékaři bez přítomnosti nezávislé osoby, nepomůže ani případná účast pacienta, neboť neexistuje kontrola, zda se nemanipuluje se zdravotní dokumentací a nezkreslují výpovědí svědků," tvrdí Bošková.

Nový řád přináší významnou změnu i pro lékaře. Pokud totiž skutečně pochybí, nemusí hned skončit u soudu, který by jim za neúmyslný trestný čin mohl uložit podmíněný trest, a tedy i zápis do trestního rejstříku. Disciplinární řád totiž zavádí takzvané smírčí řízení, tedy dohodu mezi lékařem a pacientem o zaplacení bolestného. "Je to vlastně mimosoudní vyrovnání.

Podle nás je výhodnější pro pacienta i pro lékaře," soudí Rath, "pacient by mohl získat mnohem vyšší náhradu, než kterou by dostal od soudu."

Česká lékařská komora chce změnit také způsob "trestání" lékařů. Nově totiž zavádí povinné přezkoušení lékaře ze znalostí v určité oblasti a také doškolování. "Dříve bylo disciplinární řízení založeno na trestu, chyběla zde preventivní, vzdělávací role. Snaha minimalizovat šanci, že se chyba stane," říká Rath.

Podle Boškové je chyba právě v tom, že si disciplinární řád schvalují lékaři sami. "V žádné vyspělé zemi to není předpis sepsaný lékaři, ale jedná se  vždy o součást zákona navrženého vládou a přijatého parlamentem. Tato společnost nemá možnost se proti nevyhovujícímu předpisu bránit," říká Bošková. Podle ní je tedy jedinou možnou cestou změna celého zákona o České lékařské komoře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video