Amputované orgány v lihu už dnes bez vědomí pacienta skončit nemohou. Ilustrační foto.

Amputované orgány v lihu už dnes bez vědomí pacienta skončit nemohou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pacient kvůli soudu s lékaři vypátral své varle naložené v lihu

  • 67
"Vypátral jsem ho! Mé varle je naložené v lihu v anatomickém ústavu a já chci, abyste ho znovu vyšetřili," překvapil pacient právníky nemocnice v půli několikaletého soudního sporu kvůli operaci. Varle mu lékaři odoperovali před pětatřiceti lety. Než však došlo k jeho prozkoumání, pacient zemřel.

Příběh s varletem začal dramaticky. Podle zdravotní dokumentace nemohli lékaři postupovat jinak, muž měl rakovinu.

"Pacient se na nás obrátil v momentě, kdy byl akutně ohrožen na životě. Histologický nález ve varleti prokázal, že je nezbytné problém řešit radikálně. Byla tam velmi špatná prognóza. Pokud by se tak nestalo, pacient by do několika měsíců zemřel," obhajuje postup motolské nemocnice právnička Vladimíra Dvořáková, kterou spor zaměstnával několik let.

Zažaluji vás

Lidé se s lékaři soudí čím dál častěji

Muž operaci přežil a z nemocnice odcházel sice bez jednoho varlete, ale zdravý. Za několik desítek let přišla na nemocnici žaloba. "Namítal, že operace byla udělána svévolně, bez posouzení zdravotního stavu a bez toho, že by nám dal svůj souhlas," říká právnička.

Pacient argumentoval celou škálou zdravotních problémů, které mu zákrok způsobil – od pomočování přes psychické problémy až po neschopnost vést společenský život. "Tvrdil, že se jedná o zákrok kastrační povahy, což není pravda, a požadoval poměrně vysoké finanční odškodnění ve statisícových částkách," popisuje Vladimíra Dvořáková.

"Prohlédněte ho znovu!"

Při soudním řízení, které se táhlo několik let, vypracovali znalci několik posudků. Všechny vypovídaly ve prospěch lékařů. S tím se žalující muž nechtěl smířit, a tak pátral na vlastní pěst. Zjistil, že varle se ocitlo jako "výukový exponát" pro mediky v anatomickém ústavu.

"Znalec posuzoval případ podle histologického nálezu, který dělal před lety patolog na základě toho, co našel. Což je naprosto dostatečné. Pacientovi se to však nelíbilo a v odvolání se dožadoval, aby bylo varle znovu prozkoumáno," popisuje právnička Dvořáková.

K tomu už nedošlo a soudní řízení bylo zastaveno, protože pacient v průběhu soudního sporu zemřel.
 
Dnes už je podle lékařů téměř nemožné, že by v anatomickém ústavu skončila například amputovaná noha bez vědomí pacienta. "Lidé k tomu musí dávat souhlas," říká Miloš Grim, přednosta anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video