Proti úložištím odpadu z jaderné elektrárny protestovaly desítky lidí. Ilustrační foto

Proti úložištím odpadu z jaderné elektrárny protestovaly desítky lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pačejovští protestovali. Nechtějí jaderný odpad

  • 52
Desítky lidí z Klatovska si místo odpočinku vybraly na sobotu jiný program. Lidem tu nedá spát úložiště jaderného odpadu. Proto se vydali na kolech nebo pěšky kolem Chanovic a Pačejova. Jejich cesta vedla místy, která připadají v úvahu pro jeho zřízení.

Stát sice práce na stavbě hlubinného úložiště do roku 2009 pozastavil, demonstranty to ale nezastavilo. Byla mezi nimi i manželka zemřelého herce Miloslava Šimka, který patřil k iniciátorům odporu proti vybudování úložiště. Založil místní občanské sdružení Jaderný odpad - děkujeme, nechceme. Šimkovi mají v oblasti chatu. Herec zemřel před dvěma roky.

"Byla to snad jediná věc, která dokázala manžela vyburcovat k aktivitě, do které šel po hlavě. Ještě krátce před smrtí na tento problém stále myslel," řekla Magdalena Šimková. Přijela i starostka vzdálenější Sušice Jiřina Rippelová. "Tento problém se netýká jen oblasti Pačejova, ale celé Šumavy," uvedla.

Okolí Pačejova patří mezi pět lokalit, které Správa úložišť radioaktivního odpadu pro stavbu vytypovala. Vláda plánování úložiště pozastavila. Pačejovští však budou protestovat, dokud vláda v usnesení nenahradí slovo "pozastaveno" slovem "zastaveno" nebo dokud Pačejovsko nevyškrtne ze seznamu, řekli starostové dotčených obcí.

Lidé se obávají znečištění podzemních vod, problémů s ukládáním a transportem odpadu i možného útoku teroristů. Obyvatelé Pačejova, Olšan a Maňovic na Horažďovicku v dubnu 2004 v místním referendu uvažovanou stavbu úložiště odmítli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video