Množství ozonu ve vysokých vrstvách atmosféry nad severní polokoulí ke 30. březnu 2011 podle údajů družice Envisat.

Množství ozonu ve vysokých vrstvách atmosféry nad severní polokoulí ke 30. březnu 2011 podle údajů družice Envisat. | foto: ESA

Vrstva ozonu nad Českem sílí, do původní podoby se vrátí za deset let

  • 28
Stav ozonové vrstvy nad Českou republikou se zlepšuje. Množství ozonu by se mohlo vrátit kolem roku 2020 na úroveň ze začátku 80. let, kdy začal kvůli škodlivým látkám v ovzduší mizet. Vyplývá to z měření Solární a ozonové observatoře v Hradci Králové. Ozon chrání před ultrafialovým zářením.

Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu měří množství ozonu v atmosféře už 50 let a na výzkumu spolupracuje s předními světovými centry. Nyní se zaměří na zkoumání důvodů, proč ozon přibývá zejména v zimních měsících. Její vedoucí Karel Vaníček to přičítá lidskému působení. Jev by podle něj mohl souviset se změnou klimatu. Uvedl to na semináři, který v pátek uspořádalo ministerstvo životního prostředí.

Stabilizaci ozonové vrstvy Země a její postupnou regeneraci vědci přičítají mezinárodní ekologické úmluvě, takzvanému Montrealskému protokolu, který vstoupil v platnost 16. září roku 1987. Celkem 24 států se zavázalo ke kontrole výroby chemických látek poškozujících ozonovou vrstvu, k postupnému omezení jejich používání a k jejich likvidaci šetrným způsobem.

Výroba a spotřeba nejškodlivějších látek byla v Česku již zakázána nebo radikálně omezena. Halony jsou zakázané od roku 1994, tvrdé freony od ledna 1996 a metylbromid od roku 2005.

Podle Vaníčka ozonová díra nad Antarktidou, která byla poprvé zaznamenána v roce 1985 a o pět let později dosáhla 28,3 milionu kilometrů čtverečních, což je trojnásobek rozlohy Austrálie, se začne zacelovat v průběhu druhé poloviny století. Později by dokonce množství ozonu v atmosféře mělo ještě vzrůstat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video