Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007. Vědci počítají, že k jejímu úplnému zacelení dojde zhruba za padesát let.

Ozonová díra nad Antarktidou v září 2007. Vědci počítají, že k jejímu úplnému zacelení dojde zhruba za padesát let. | foto: NASA Earth Observatory

Ozon zaviní oteplení, tvrdí studie. Češi ho jedou měřit na Antarktidu

  • 43
Antarktické léto využijí odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu a ČVUT. Na mrazivý kontinent vyrazili měřit aktuální množství ozonu v atmosféře. Plynu, který chrání před ultrafialovým zářením, v posledních letech přibývá. Někteří odborníci ale říkají, že to oteplí planetu.

Ozonová díra bývala velkým ekologickým strašákem osmdesátých a devadesátých let, nyní se ale zaceluje. Trojmocný kyslík má v atmosféře nezastupitelnou funkci - chrání Zemi a živé organismy před ultrafialovými paprsky.

Jenže nyní se objevila studie, která říká: dobře, ozonu přibývá. Ale pozor, může se kvůli tomu oteplit.

Zjistit, jak to s ozonem je, vyrazili na konci ledna na Antarktidu i Češi. Expedice vědců z Českého hydrometeorologického ústavu a Českého vysokého učení technického zde nainstaluje zařízení na měření množství tohoto plynu v atmosféře.

ZPŮSOBÍ PŘÍRŮSTEK OZONU OTEPLENÍ?

Ozonová díra údajně přispívala k tvorbě vzdušného proudění, které napomohlo k tomu, že se do atmosféry dostávalo více mořské soli. Ta přispívala k tvorbě světlejších mraků, jež odrážely více slunečního světla.

"Obnova ozonové vrstvy tento jev otáčí," uvedl Ken Carslaw z Univerzity v Leedsu. "Ve výsledku tak dojde k oteplování v určitých částech jižní polokoule."

To ale zpochybnila Judith Perlwitzová z Coloradské univerzity, podle které budou s postupným oteplováním růst také rychlosti větrů a tvorba světlejších mraků se opět obnoví.

Vědci často polemizují, zda a do jaké míry se klima mění. Zároveň se v posledních měsících objevuje více zpráv, které naznačují, že se otepluje, jenže mnohem mírněji a pomaleji, než někteří klimatologové tvrdili. Zdá se tak, že přes všechen technický i vědecký pokrok lidem některé zákonitosti fungování atmosféry zůstávají skryté.

"V letošním roce je naším hlavním cílem instalace takzvaného Brewerova spektrofotometru na stanici Marambio na ostrově Seymour v oblasti Antarktického poloostrova. Tento přistroj bude měřit v automatickém režimu celkové množství ozonu v atmosféře, tedy stav ozonové vrstvy Země a sluneční ultrafialové záření," uvedl v tiskové zprávě člen expedice Michal Janouch.

Některá zařízení vědci před použitím na Antarktidě testovali v podobných klimatických podmínkách na Labské boudě v Krkonoších.

Nynější expedice nebude jedinou letošní českou stopou na jižním kontinentu. Už asi měsíc zde pracuje tým brněnských polárníků. Na Ostrově Jamese Rosse, kde se dříve nacházel ledovec, už tři roky stojí stanice Johanna Gregora Mendela. - více o českém výzkumu Antarktidy čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video