Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009)

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009) | foto: AP

Zvůle Bruselu? Na označování zboží vydělám, plánuje židovský vinař

  • 83
Zatímco izraelské politiky nařízení Evropské komise označovat zboží pocházející ze židovských osad uráží, židovský vinař Jaakov Berg se jej rozhodl využít. Založil e-shop pro přátele Izraele a slibuje, že odvypráví příběh každého výrobku.

Berg žije severně od Jeruzaléma v osadě Psagot a o budoucnost svého košer Cabernet Sauvignonu se nebojí. Domnívá se, že rozhodnutí Evropské komise speciálně označovat zboží, které vzešlo z okupovaného palestinského území, mu může jen pomoci.

„Věřím, že nejlepší cestou, jak proti rozhodnutí bojovat, je ukázat, že jsou lidé, kteří milují Izrael, čtou Bibli a ví, že tohle je náš domov. Jsme hrdí na to, kde jsme. A pokud chcete, abychom značkovali naše zboží, budeme a povíme vám příběh každého výrobku, každé továrny, její polohy, jak došlo k jejímu vzniku a jaká je naše vazba na území Izraele,“ řekl osadník pro Washington Post.

Zboží z osad

O zavedení označení pro zboží vyprodukované izraelskými firmami na palestinských územích požádalo letos v dubnu šestnáct unijních zemí, Česká republika ani Slovensko mezi nimi nebyly. Jde hlavně o ovoce a zeleninu vypěstovanou v osadách v údolí Jordánu. Od 11. listopadu musí být zboží takto prodáváno ve všech zemích Unie. Pokud výrobek neoznačí samotní Izraelci, pak může etikety dodat země, kde se bude výrobek prodávat.

Svůj e-shop nazval Izraelská požehnání a prodávat v něm chce nejen své víno a nově i whiskey, ale také zboží osadníků z okolí. Cílí především na stoupence Izraele z řad amerických evangelíků.

Evropská komise schválila pokyny k jasnému označování zboží ze židovských osad 11. listopadu. Názor Bruselu je ten, že zboží z okupovaných území nemůže nést popis „vyrobeno v Izraeli“.

Izraelská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Už krátce po oznámení z Bruselu izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vláda na protest přeruší několik probíhajících jednání s Evropskou unií.

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil izraelským diplomatům, aby „přehodnotili zapojení orgánů EU do veškerých činností spojených s diplomatickým procesem s Palestinci“, a prezident Reuven Rivlin zrušil svou návštěvu Evropského parlamentu plánovanou na 2. prosince.

Izraelští politici rozhodnutí Bruselu považují za diskriminační a politicky motivované. Podle nich povede k bojkotu Izraele. Mnozí přišli s výroky o antisemitismu a poslanec za stranu Kulanu Michael Oren si na svůj facebookový profil vyvěsil fotku výlohy obchodu z doby nacismu s německými nápisy „Němci, braňte se, nekupujte u Židů!“, „Jude“ a židovskou hvězdou.

Ambasador Evropské unie v Izraeli Lars Faaborg-Andersen zdůraznil, že Evropa nebojkotuje ani Izrael, ani osady. „Nezaměňujte fakta s fikcí. Jak může partner a přítel v Izraeli investovat miliony eur a přitom být obviňován z bojkotu?,“ uvedl pro izraelský list Jerusalem Post.

Podle něj se například obchod mezi Izraelem a Velkou Británií od doby, co království označování zboží zavedlo, zdvojnásobil. Tvrzení o antisemitismu jej pak údajně šokovalo stejně jako poznámky srovnávající rozhodnutí Evropské komise se začátkem holocaustu. „Je to urážka památky holokaustu.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video