Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem

Hranice mezi Ukrajinou a Rumunskem | foto: Wikimedia Commons, Stefan Richter

Na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem vztyčili první hraniční sloup

  • 7
První hraniční sloup byl zasazen na státní hranici mezi Ukrajinou a Ruskem nedaleko silničního přechodu Seňkovka mezi Černihivskou oblastí Ukrajiny a Brjanskou oblastí Ruska. Podle ruského tisku tak začala praktická demarkace hranic mezi oběma státy na základě smlouvy staré deset let.

Přestože dohoda byla uzavřena už v lednu 2003, jednání o tom, jak bude hranice vedena, bylo několikrát přerušeno. Prováděcí protokol, který stanovil vznik společné demarkační komise, byl podepsán až v květnu 2010.

Iniciativa byla hlavně na straně Ukrajiny, která se snaží přesně vymezit nejen pozemní hranici s Ruskem dlouhou 2 295 kilometrů, ale i s Běloruskem (1 084 kilometrů) a Moldavskem (1 222 kilometrů).

Hranice mezi Ukrajinou, Běloruskem a Ruskem byla dosud jen formální.

Problémem je i námořní hranice a její vymezení v oblasti Azovského a Černého moře. Až letos v červnu dospěli k dohodě prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Viktor Janukovyč na schůzce v Jaltě. Rusko uznalo nárok Ukrajiny na sporný ostrov Tuzla, vyhradilo si ale právo na volnou cestu svých lodí Kerčským průlivem.

Rusko a Ukrajina byly zhruba 70 let součástí Sovětského svazu a hranice mezi nimi existovala jen formálně. Na problémy s jejím vymezením po rozpadu SSSR narážejí i některé další postsovětské státy, zejména bývalé sovětské republiky ve Střední Asii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video