Ozbrojenec se zastřelil, rukojmí žijí

  • 41
Osmnácti lidem, které zadržoval ozbrojenec v nejvyšší amsterdamské budově Rembrandt Tower, hrozila smrt nejen zastřelením. Kromě pistole a kulometu měl u sebe devětapadesátiletý muž, který se nakonec zastřelil, také zápalnou pumu. V budově uvízlo na sedm hodin celkem 240 lidí včetně rukojmí. Nikdo nebyl zraněn.

Pokud by muž bombu odpálil, natropil by spoušť jen v okruhu několika metrů. "Rozhodně by výbuch nezničil budovu. Na nosné pilíře by neměl žádný vliv," tvrdí mluvčí prokurátora Robert Meulenbroek. Vyšetřovatelé stále zjišťují, kde muž vzal zbraně, které jsou v Nizozemí zakázáné.

Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, vnikl do budvy hned ráno. Lidem hrozil kulometem a bombou. Po třech hodinách vyjednávání propustil osm lidí - šest žen a dva muže.

Deset zbývajících rukojmí opustilo Rembrandtův dům, nejvyšší kancelářskou budovu v Amsterdamu, poté, co se zastřelil na toaletě v přízemí. Z objektu mohlo odejít i 240 zaměstnanců, kteří v něm byli po dobu únosu uvězněni.

Ve faxu nizozemské televizi NOS pachatel napsal, že protestuje proti "manipulacím, kterých se dopouštějí prodejci televizorů s velkoplošnými obrazovkami".

Policie oznámila, že se s mužem ozbrojeným automatickou zbraní po celý den vyjednávalo. Nyní vyšetřuje, jak způsobem se do budovy dostal. "Je to dobrý výsledek z pohledu rukojmích, ale smutný s ohledem na smrt pachatele," prohlásil státní zástupce Leo de Witt.

"Nevznesl žádné požadavky, chtěl pouze upoutat pozornost na svůj problém s televizními obrazovkami. Byly v tom psychické problémy," prohlásil mluvčí státního zastupitelství.

Zaměstnanci, kteří pracují v Rembrandt Tower, telefonovali svým přátelům a kolegům, kteří na ně čekali, a sdělili jim, že se vyšinutý pachatel zastřelil. "Ten blázen se zastřelil. Volala mi to moje přítelkyně a já teď na ni čekám," řekl Karim el Jallap.

Po třech hodinách vyjednávání přesvědčila policie neznámého ozbrojeného muže, aby některá z rukojmí propustil. Svědci viděli šest žen, jak v krátkých intervalech opouštějí budovu Rembrandt Tower (Rembrandtova věž).

Protestující ozbrojenec vyvěsil transparenty
Ozbrojenec poskytl prohlášení státní televizi, v němž uvedl, že protestuje proti "arogantní manipulaci prodejcem širokoúhlých televizí", kterého viní z "vytváření pitomostí". Postěžoval si také, že zákazníci byli podváděni špatnou kvalitou výrobků.

V oknech budovy se objevily transparenty s nápisy "Lžeme" a "Podváděli jsme". Nejprve visely v pátém podlaží, poté se přesunuly do vyšších pater.

Jméno firmy Philips padlo při vyjednávání
Přepadení souvisí s firmou Philips, která Rembrandt Tower do loňska využívala. V budově Rembrandt Tower sídlilo do roku 2001 vedení firmy. Loni se kanceláře Philipsu přestěhovaly do nedalekého kancelářského komplexu.

"Naše společnost byla zmíněna ozbrojencem při rozhovoru s policií," řekl mluvčí Philipsu, který odmítl říci, zda firma zná totožnost muže.

Philips prochází restruktualizací. Z poboček po celém světě odešlo 18 tisíc lidí v roce 2001 a několik tisíc přijde o práci letos. Zatím nic nenapovídá tomu, že by ozbrojený muž byl bývalým zaměstnancem.

Svědci: Muž měl kulomet a možná bombu
Podle svědků byl muž ozbrojen kulometem a rovněž tvrdil, že má bombu. Policie odmítla potvrdit, jaký druh zbraně muž má a zda skutečně hrozí nebezpečí exploze. "Vznesl několik požadavků," sdělila policejní mluvčí Elly Floraxová.

Ihned po zadržení rukojmí policisté uzavřeli okolí Rembrandt Tower. V pohotovosti bylo několik ambulancí a nejméně čtyři požární vozidla. Stály asi sto metrů od budovy. V železniční stanici Amstel nezastavovaly vlaky a v Amsterdamu nejezdilo ani metro.

Přesný počet rukojmí nebyl znám
Policie neuvedla, kolik lidí muž zadržoval. V budově mají kanceláře například firmy Merrill Lynch, ING či Gucci, které zaměstnávají stovky lidí. Zaměstnanci, kteří se nacházejí v budově, uzamkli dveře i výtahy a netelefonují, aby byli k dispozici policii.

Podle zaměstnankyně bezpečnostní firmy, která v budově sídlí, muž zadržoval čtyřicet lidí. Místní média tvrdila, že se ozbrojenec pohyboval po budově se čtyřmi lidmi.

Drama v budově začalo hned ráno
Neznámý ozbrojenec vstoupil do budovy v pozdním ránu krátce po jejím otevření. "Začal ohrožovat lidi zbraní a nenechal je odejít," řekla policejní mluvčí Elly Floraxová. Několika lidem se z Rembrandt Tower podařilo uniknout. Ihned je vyslechla policie.

Rembrandt Tower leží na břehu řeky Amstel ve východní částí Amsterdamu, z níž se stává nová obchodní část města. S 35 patry je to nejvyšší budova ve městě. Dosahuje 135 metrů. Ve stejné výšce končí tři nosné tubusy žižkovského vysílače, který je celý vysoký 216 metrů.

Ozbrojený muž se v kancelářské budově Rembrandt Tower v Amsterdamu zmocnil desítek rukojmích. Protestoval proti "manipulacím, kterých se dopouštějí prodejci televizorů s velkoplošnými obrazovkami". Slovo Kleisterlee, které je uvedeno na nápisech vylepených v oknech budovy, znamená jméno šéfa společnosti Philips Gerarda Kleisterleeho. Muž se nakonec zastřelil. (11. března 2002)

Policista hlídkuje u kancelářské budovy Rembrandt Tower v Amsterdamu, kde se ozbrojenec zmocnil desítek rukojmích. Protestoval proti "manipulacím, kterých se dopouštějí prodejci televizorů s velkoplošnými obrazovkami". Muž se nakonec zastřelil. (11. března 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video