Pražský hrad (ilustrační snímek)

Pražský hrad (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Podpisy prezidentských kandidátů se budou ověřovat nakvap. Za 11 milionů

  • 89
Ani ti prezidentští kandidáti, kteří už nasbírali podpisy 50 tisíc lidí, nemohou být úplně v klidu. Archy se budou teprve ověřovat a neplatné hlasy se odečtou. Pokud by jich bylo hodně, mohl by kandidát vypadnout. Na ověření pravosti podpisů chce ministerstvo vnitra zadat zakázku bez výběrového řízení. Prý na to není čas.

Termín podání prezidentské kandidatury vyprší už za necelý měsíc a půl. Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Jiří Dienstbier jsou v klidu, nominovaly je jejich strany. Další adepti shánějí podpisy. A některým zbývají na petičních arších ještě desetitisíce prázdných řádků.

Čas tlačí i ministerstvo vnitra, které bude odevzdané archy ověřovat. Zakázku na ověření podpisů za téměř 11 milionů korun chce proto zadat bez výběrového řízení firmě Hewlett-Packard.

"Důvodem je minimální časová lhůta mezi schválením prováděcího zákona a termínem volby hlavy státu. Ministerstvo je nuceno zadat veřejnou zakázku v krajně naléhavém případě, který vnitro nemohlo předvídat," obhajuje mluvčí ministerstva Jiří Korbel. Dodává, že prezident podepsal zákon 1. srpna a v ideálním případě trvá soutěž půl roku.

Lhůtu pro podání přihlášek stanoví předseda Senátu až v pondělí, už nyní je však jisté, že to bude nejpozději v první polovině listopadu.

Hewlett-Packard se už osvědčil

Hewlett-Packard se podle ministerstva osvědčil při sčítání lidu, domů a bytů pro statistický úřad. Zaměstnanci firmy budou muset během šesti dnů namátkou ověřit 8,5 tisíce údajů z archů každého kandidáta. Lze předpokládat, že někteří lidé se podepsali dvakrát nebo uvedli neplatné údaje.

Pokud budou pochybnosti u více než tří procent hlasů, ověří se dalších 8,5 tisíce údajů. Pokud se chybovost potvrdí, odečtou se procenta od celkového počtu.

Ani kandidáti, kterým se už podařilo mobilizovat potřebných 50 tisíc signatářů stanovených v zákoně, tak nemají jisté, že jim je ministerstvo neseškrtá. "U 80 tisíc podpisů není možné jejich ověření," říká místopředseda Zemanovců Josef Baxa. Že to je problém, přiznává i mluvčí Fischerovy kampaně Jana Víšková. Na rozdíl od Zemana se snaží podpisy ověřit aspoň v rámci daných možností. "Nemáme přístup do registrů, takže děláme namátkové kontroly toho, co zkontrolovat lze. Tedy například jméno obce a jiné údaje z veřejných zdrojů," říká Víšková. Fischer uvažuje, že si na tuto práci najme agenturu.

Ač oba favorité deklarují, že mají už přes 80 tisíc podpisů, proti případnému zneplatnění se snaží pojistit dalším sběrem do rezervy.

Větší problém mají prezidentští kandidáti, kteří jsou se sběrem na štíru. "Dneska můžu říct, že máme mezi 35 až 40 tisíci podpisů," říká Vladimír Dlouhý. Padesátitisícovou hranici může ještě pokořit, s vytvořením rezervy však bude mít problém. Podobně jako Jana Bobošíková.

Daleko je výtvarník Vladimír Franz, který má zatím podpisy jen 12 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video