Ověřeno měřičem odporu kůže

  • 11
Představte si, že by vám někdo z policie sdělil: „Zahajujeme proti vám trestní stíhání. Důkazem je pro nás to, že pan XY jako svědek měl v dané chvíli dobrý tep, dobře dýchal a hlavně se v dané chvíli málo zpotil!“ Absurdní? Nikoliv. To se stalo v našem právním státu dokonce s požehnáním pana ministra vnitra, jenom třeba podotknout, že slovní spojení označující tutéž skutečnost, se použilo jiné.

Jak známo, detektor lži funguje na jednoduchém principu: V průběhu výslechu se pomocí přístrojů sleduje u vyslýchané osoby intenzita dechu, odpor kůže (závisí na potu), tepová frekvence, případně jiné životní funkce. Pokud při nějaké odpovědi přístroj zaznamená odchylku od normálu, má se za to, že vyslýchaný v té chvíli zalhal. Jak jednoduché! Zapotíte se a ejhle: Lžete! Zvedne se vám tep, zmoknou vám dlaně, změní se vám odpor kůže a jste prolhaný lump, který možná i krade… Platí i jednoduchý opak: Pokud jste jak balvan a nic vám nenaměří, mluvíte pravdu jako anděl. 

Jak vidět, stačí věci pojmenovat pravým jménem: Správně by se mělo říkat nikoliv honosně detektor lži, ale měřič odporu kůže, tepu a jiných životních funkcí. Ale přece jenom, uznejte, detektor lži - to zní lépe! Na základě ověření „detektorem lži“ totiž lze někoho obvinit.

Ale obvinit a zavřít někoho na základě „ověření měřičem odporu kůže“, to zní přece absurdně … nebo proboha ne?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video