Prezidenta Miloše Zemana přišli na Albertov podpořit příznivci hnutí Blok proti...

Prezidenta Miloše Zemana přišli na Albertov podpořit příznivci hnutí Blok proti islámu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sobotku k útoku na Zemana dokopali jeho poradci, prohlásil Ovčáček

  • 543
Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ke sporu s prezidentem Milošem Zemanem donutili jeho poradci, řekl Českému rozhlasu Plus hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda vlády podle něj ani o svých výrocích vnitřně přesvědčen není.

„Poradcům pana premiéra se podařilo dosáhnout to, co dlouhodobě chtěli,“ uvedl Ovčáček. Tvrdí, že právě poradci Sobotku přiměli, aby slovně útočil na prezidenta kvůli jeho názorům na uprchlickou krizi. „Premiér suverénní země by neměl tolik podléhat svým poradcům,“ pokračoval Ovčáček v kritice Bohuslava Sobotky.

Předseda vlády prezidenta zkritizoval za to, že během oslav svátku 17. listopadu stál na Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu. Uvedl, že se tak prezident zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman podle premiéra účastí na akci legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Útok Sobotky na Zemana byl podle Ovčáčka promyšlený a plánovaný. Odvolává se na vyjádření poradce premiéra Oty Novotného v médiích. „Co je velmi zásadní a velmi smutné, je to, že poradci pana premiéra, a to bych považoval za vrchol neloajality, veřejně prohlašují, že oni ho k tomu dokopali, když použiju expresivní termín,“ řekl Ovčáček. Poznamenal dokonce, že premiér 17. listopadu „zahájil výstřel“ proti prezidentovi, který dokončil v médiích.

Vedoucí tiskového odboru Hradu také řekl, že Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza „nutili premiéra“, aby to „tomu zlému Zemanovi nandal“. „Jsem dokonce přesvědčen, že pan premiér vnitřně o tom není přesvědčen,“ dodal. Zároveň zopakoval prezidentovo vyjádření, že čas ukáže, kdo z dvojice Zeman a Sobotka měl pravdu.

S Vandasem ne

Špidla Ovčáčkova tvrzení odmítl. „Premiér je mimořádně silná politická osobnost a rozhoduje se sám,“ sdělil Českému rozhlasu. Diskuse o migraci mezi Zemanem a Sobotkou bude podle Ovčáčka pokračovat i nadále, protože prezident má zcela odlišný názor než Sobotka. Nebude prý ale už v osobní rovině. Očekává, že na schůzce nejvyšších ústavních činitelů v polovině prosince se o vzájemném sporu budou bavit jen na okraj.

Zeman podle Ovčáčka své vystoupení jako chybu nevnímá. Důležité prý pro něj je, že vystoupil před lidmi, kteří se na Albertově sešli. S extremistickými názory představitele Bloku proti islámu Martina Konvičky Zeman podle mluvčího nesouhlasí. „Pan prezident svou účastí delegitimizuje taková hnutí. Jestli někdo napomáhá nárůstu extremismu, tak to jsou politici, kteří odmítají slyšet, co říká veřejnost,“ řekl Ovčáček.

Na otázku, zda by se Zeman, který svou přítomnost vedle Konvičky hájil tím, že není cenzor, postavil i vedle předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, Ovčáček řekl, že si to nemyslí. Vandas je podle něj zcela nepřijatelná osoba. O Konvičkovi hradní mluvčí prohlásil, že je obětí svých výroků, kterých nyní trpce lituje.

Ovčáček dříve na twitteru o premiérovi napsal, že si „definitivně vybral“ a není hlasem národa, nýbrž hlasem médií. V rozhovoru pro Český rozhlas k tomu řekl, že tím podle svého názoru nepřekročil rámec svých kompetencí. Se Zemanem prý vždy o tématech debatuje a jeho názory poté interpretuje. Nesmí prý překročit Zemanův „názorový rámec“, ale protože spolu téměř stoprocentně názorově souzní, nikdy se mu to ještě nestalo a ani nepředpokládá, že by se to stalo v budoucnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video