Řada obyvatel Abidžanu stále podporuje dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba. (31. března 2011)

Řada obyvatel Abidžanu stále podporuje dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba. (31. března 2011) | foto: AP

Ouattarovi vojáci v Abidžanu válčí o Gbagbovo sídlo, ten odmítá ustoupit

  • 27
Jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Pobřeží slonoviny Alassaneho Ouattary v noci zaútočily na sídlo dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba. Šéf OSN, Francie i Africká unie vyzývají Ghaba, aby ustoupil. Ten to stále odmítá. Při střetech zemřela švédská pracovnice OSN.

Vojáci Alassaneho Ouattary obklíčili někdejší hlavní město bývalé francouzské kolonie ve čtvrtek, kdy také dali Laurentu Gbagbovi ultimátum, aby se do večera vzdal funkce. Gbagbo, který v listopadu prohrál prezidentské volby a odmítá odejít, tak neučinil.

Podle Gbagbova zástupce v Evropě Toussainta Alaina ale Gbagbo nemá v úmyslu odstoupit, nebo se vydat vzbouřencům, a v dohledné době hodlá přednést projev k národu. Podle Alaina se hovoří o válce v Pobřeží slonoviny, ale ve skutečnosti se jedná o regionální konflikt: Ouattara má podporu Burkina Fasa, Mali, Nigérie, ale i USA a Francie, která dnes vyzvala k okamžitému ukončení násilností.

Gbagba prý houfně opouštějí jeho příznivci, odešlo už přes 50 tisíc vojáků a policistů, uvedl šéf mise OSN v zemi Čche Jong-čin. Atmosféra v oblasti houstne. Vojáci, kteří zůstávají při Ouattarovi, prý unesli a zranili civilisty. A objevují se i informace o násilnostech. Při konfliktu údajně zahynula i švédská pracovnice OSN, kterou zasáhla pravděpodobně zbloudilá kulka.

V noci na pátek tak přišel útok na Gbagbovo sídlo. Tam se Ouattarovi vojáci střetli s jednotkami, které zůstávají věrné dosavadnímu prezidentovi, i když řada z Gbagbových vojáků údajně přechází na stranu Ouattary. "Gbagbo nejeví žádné známky toho, že by se vzdával," řekl Ouattarův mluvčí s tím, že rival jeho šéfa "nepochopil, že hra skončila".

Spor dvou prezidentů ohrožuje životy lidí

Čokoládu ale ne

"Myslí si, že ho bůh zachrání," uvedl mluvčí s tím, že Gbagbo se s největší pravděpodobností zdržuje ve svém sídle a neopustil ho. Ve čtvrtek se objevily spekulace, že Gbagbo uprchl do Jihoafrické republiky. To ale popřeli diplomaté z JAR v Abidžanu.

Ouattarovi muži obsadili i státní televizi, kterou dosud ovládal Gbagbo. Stanice v noci přestala vysílat. Vojáci v uplynulých dnech získali několik dalších měst včetně oficiální metropole Yamoussoukro. A ve čtvrtek vpadli do Abidžanu, kde Ouattara vyhlásil noční zákaz vycházení a vyzval k uzavření pozemních, vzdušných i námořních hranic země.

Téměř milion lidí je bez domova

Podle francouzských armádních zdrojů francouzská základna Port-Bouët v Abidžanu přijala 150 Francouzů a dalších 350 cizinců, převážně Libanonců, kteří ve městě byli. Kontrolu nad abidžanským letištěm převzaly mezinárodní síly OSN.

Spojené národy tlačí Gbagba k odstoupení už několik měsíců. Rada bezpečnosti uvalila ve středu na Gbagba a jeho blízké okolí sankce. Schválená rezoluce mimo jiné vyzvala státy, aby zakázaly Gbagbovi vstup na své území a požaduje zmrazení jeho majetku. Za čtyři měsíce povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video