V ulicích Abidžanu desítky lidí podporují dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba (31. března 2011)

V ulicích Abidžanu desítky lidí podporují dosavadního prezidenta Laurenta Gbagba (31. března 2011) | foto: AP

Ouattarovi lidé vyvrací zprávy o 800 mrtvých, napočítali jich jen 152

  • 3
Síly věrné uznávanému vítězi loňských prezidentských voleb v Pobřeží Slonoviny Alassanemu Ouattarovi v neděli oznámily, že ve městě Duékoué napočítaly 152 mrtvých těl a nikoli 800 nebo až tisíc, jak v sobotu uváděly některé mezinárodní organizace. Francie kontroluje letiště v Abidžanu, cizinci utíkají ze země.

"Po čtyřech dnech pátrání spolu s Mezinárodním výborem Červeného kříže a OSN jsme napočítali 152 těl," řekl mluvčí Ouattarova tábora Sidiki Konaté.

"Je obtížné stanovit, kdo zemřel při srážkách a kdo po nich. Je těžké určit odpovědnost republikánských sil. Bojovalo se a byli mrtví," řekl Konaté. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu v rozhovoru s Ouattarou vyjádřil znepokojení nad zprávami, že jeho síly byly možná zapojeny do zabíjení civilistů. Ouattara to rozhodně odmítl. Všichni zabití byli podle něho vojáci, tedy ozbrojení lidé.

"Na sobotu byl plánován útok na prezidentský palác, ale neuskutečnil se, možná kvůli lidským štítům, které jsou kolem něho," uvedl jeden západní diplomat citovaný agenturou Reuters. Podle něho bylo ale i během dnešního dne slyšet střelbu ve městě, bojovalo se kolem posledních bašt odstupujícího prezidenta.

Situace byla v neděli po třech dnech bojů klidnější, v největším městě Abidžanu ale bylo slyšet sporadickou střelbu a výbuchy.

Jednotky věrné Ouattarovi se v bojích snaží dosáhnout odstoupení dosavadního prezidenta Laurenta Gbagby, který odmítá po sporných volbách, jež vedly k občanské válce, opustit nejvyšší úřad.

Francie kontroluje letiště v Abidžanu, cizinci prchají ze země

Zmírnění bojů umožnilo obyvatelům vyjít ven a shánět jídlo a vodu, jiní šli do kostela modlit se.

Francie v neděli oznámila, že převzala kontrolu nad letištěm v Abidžanu, což umožní evakuaci cizinců, kteří si to budou přát. Paříž také vyslala dalších 300 vojáků do Pobřeží Slonoviny, čímž se její kontingent zvýšil na 1 500. Na letišti bylo vidět sedm velkých letounů a 50 obrněných vozidel.

Na francouzské vojenské základně blízko letiště vyhledalo útočiště 1 600 cizinců, kteří se tam uchýlili před boji a řáděním. Polovina z nich jsou Francouzi. "V současné době ohrožení bezpečnosti pramení z toho, že v ulicích nejsou téměř žádní policisté ani bezpečnostní síly," řekl mluvčí francouzských ozbrojených sil Thierry Burkhard.

Podle něho už 170 cizinců různých národností dnes využilo vojenských letů z Abidžanu do Dakaru v Senegalu a Lone v Togu. Není to ale podle něho vlastní evakuace.

Francie chystá genocidu, varuje vláda

V napjatém ovzduší státní televize kontrolovaná Gbagbovým táborem začala vysílat nepřátelské zprávy vůči Francii. Uvedla, že francouzské jednotky působí jako okupační armáda mimo mandát OSN a chystají v zemi genocidu typu Rwandy.

"Obsadili letiště, jsme v ohrožení," uvedla televize a vyzvala obyvatele, aby vyšli masově do ulic.

Ouattarův tábor si zase naopak přeje silné zapojení Francie a soudí, že mise OSN v Pobřeží Slonoviny by se měla angažovat více. Potvrdil to dnes v Paříži velvyslanec této země, kterého jmenoval Ouattara.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video