Otravu Juščenka prověří prokuratura

  • 42
Ukrajinská generální prokuratura zahájila nové vyšetřování údajného pokusu o otrávení opozičního prezidentského kandidáta Viktora Juščenka. Reagovala tak na výsledky testů, které v jeho krvi odhalily dioxiny. Juščenko mezitím už opustil rakouskou nemocnici a míří zpět na Ukrajinu.

Prezidentský kandidát ukrajinské opozice Viktor Juščenko byl během dopoledne propuštěn z vídeňské soukromé kliniky Rudolfinerhaus.

V pátek a v sobotu se zde podrobil závěrečným lékařských testům v souvislosti se svým záhadným zářijovým onemocněním.

Rakouští lékaři v sobotu oznámili, že se někdo Juščenka pokusil otrávit. V jeho krvi se totiž našly stopy jedovatého dioxinu. - více zde

Juščenko po svém propuštění z nemocnice oznámil na tiskové konferenci oznámil, že se neprodleně vrací na Ukrajinu, kde bude pokračovat v boji za zvolení hlavou státu.

Opakované druhé kolo prezidentských voleb se na Ukrajině uskuteční 26. prosince.

Juščenko nechtěl komentovat sobotní sdělení lékařů, že jeho nemoc způsobila otrava dioxinem. Nehodlá prý ovlivnit nadcházející opakované druhé kolo prezidentských voleb a k závěrům zdravotních testů se vyjádří až po hlasování ukrajinských voličů.

Poděkoval také lékařům vídeňské nemocnice. "Strávili se mnou mnoho dní a nocí a já jsem šťastný, že jsem zůstal naživu a mohu prožívat nynější události," řekl.

Prokuratura zahájila nové vyšetřování
Ukrajinská generální prokuratura hned po zveřejnění lékařských testů oznámila, že zahajuje nové vyšetřování "údajného pokusu o otrávení".

Juščenkovo zářijové onemocnění otrava dioxinem. První vyšetřování bylo 22. října zastaveno s odůvodněním, že podle lékařského vyšetření způsobila Juščenkovu nemoc infekce pásového oparu.

Juščenko od začátku tvrdil, že se stal obětí útoku jedem.

Jizvy zmizí až za několik let
Podle názoru rakouských lékařů se Juščenko může okamžitě vrátit do politického života a znovu se zapojit do předvolební kampaně. Pokud jde o jeho zjizvený obličej, uzdravení bude podle jejich názoru trvat dva až tři roky.

Vedoucí lékař elitní soukromé vídeňské nemocnice Rudolfinerhaus Michael Zimpfer doplnil, že zjištění otravy dioxinem vyžaduje provedení složitých testů, které se běžně nedělají.

Proto se podle něj během předchozí hospitalizace Juščenka ve Vídni nepodařilo ani za pomoci expertů soudního lékařství odhalit přítomnost této toxické látky v těle pacienta.

Až následný klinický vývoj nemoci, jež se projevila mimo jiné nepřirozeným zbarvením a zjizvením Juščenkovy tváře, pomohl odhalit příčinu zhoršení jeho zdravotního stavu, poznamenal Zimpfer.

Moskva se ohradila proti výsledkům testů
Lékař Zimpfer doplnil, že v těle člověka se dioxin vstřebává mimořádně rychle a příznaky otravy se objeví již za několik hodin po požití látky.

Právě proti tomuto tvrzení však přišel okamžitě ostrý protest z Moskvy. Diagnózu rakouských lékařů zpochybnil činitel ruského ministerstva zdravotnictví Jurij Ostapenko.

"Dioxin není jed s okamžitým účinkem. Otrava tímto jedem se vyvíjí roky, desítky let, a není tudíž možné, aby dávka, která byla podána jeden den, vyvolala otravu druhý den," řekl rozhlasové stanici Echo.

Juščenka mohli otrávit šéfové tajné služby
Večer před tím, než se v září Juščenkův zdravotní stav zhoršil, večeřel se špičkami ukrajinské tajné služby SBU. Spekuluje se tedy o tom, zda nemohl být otráven právě při večeři s šéfem SBU Ihorem Smeškem a jeho zástupcem Volodymyrem Stasjukem.

"Měl jsem za sebou těžký den, byl jsem k smrti unaven. Na tohle setkání se mi nechtělo, protože znamenalo jen další stres navíc. Přesto jsem tam šel," vzpomíná ukrajinský opoziční vůdce v rozhovoru s deníkem Ukrainskaja Pravda na večer 5. září.

Mnohé nasvědčuje tomu, že Juščenko byl právě onoho večera na Stasjukově chatě otráven. Nositelem jedu mohl být kterýkoli z mnoha podávaných chodů - suši, říční raci, melouny, ale i víno, brandy nebo vodka.

Pozdě v noci přišel Juščenko domů a jeho manželka Kateryna v rozhovoru pro kyjevský časopis Zerkalo Něděli uvedla: "Vzpomínám si na to velmi dobře. Políbila jsem ho jako obyčejně a všimla jsem si zvláštní chuti na jeho rtech, jakoby nějakého léku. Zeptala jsem se ho, jestli si vzal lék, ale Viktor řekl, že ne."

Juščeno unikl smrti jen těsně
Ukrajinští lékaři napřed vycházeli z toho, že jde o chřipku nebo důsledky vyčerpání z náročného volebního boje. Teprve po čtyřech dnech byl Juščenko dopraven do vídeňské nemocnice Rudolfinerhaus.

Kdyby se tak stalo jen o 24 až 72 hodin později, byla by jeho šance na přežití už jen dvacetiprocentní, tvrdí Korpan.

Po dvou delších pobytech v nemocnici byl Juščenkův zdravotní stav stabilizován, jeho obličej je ale nadále poznamenán jizvami.

Kdy k otravě došlo, zůstává ale nadále nejasné. Podle vyšetřovací zprávy ukrajinského parlamentu si Juščenko stěžoval už den před zmiňovanou večeří na silné bolesti zad a dal si zavolat maséra. Ten později vypověděl, že Juščenko vypadal nemocně.

Opoziční kandidát na ukrajinského prezidenta Viktor Juščenko na tiskové konferenci po propuštění z rakouské nemocnice. (12. prosince 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video