Orel mořský

Orel mořský | foto: Zdeněk Mrkáček

Na pomezí Vysočiny někdo otrávil kriticky ohroženého orla mořského

  • 26
Na mýtině v lese u Olšan mezi Telčí a Jindřichovým Hradcem nalezli lidé mrtvého orla mořského. Kriticky ohrožený a chráněný dravec byl nejspíš otráven. Stanice ochrany fauny v Pavlově na Havlíčkobrodsku, která tělo převzala, ho pošle na pitvu. Zároveň podala kvůli smrti orla trestní oznámení.

Mrtvého ptáka našli lidé v lese na mýtině nedaleko Olšan počátkem týdne. Ihned to ohlásili ochráncům přírody z Pavlova.

"Jednalo se o mladého samce, který byl v plné síle. Měl křečovitě sevřené pařáty. Vše nasvědčuje tomu, že byl otráven karbofuranem," uvedl vedoucí pavlovské stanice Zbyšek Karafiát.

Karbofuran je prostředek na bázi pesticidu, který se dříve hojně využíval v zemědělství. V současné době už je jeho používání zakázané. Na otrávení zvěře ho stačí jen malé množství, většinou se injekční stříkačkou vpravuje do návnady.

Podle ochránců přírody zřejmě nikdo nechtěl orla otrávit úmyslně. Návnady se používají i třeba na lišky nebo vydry.

"Tito dravci na ně přesto často doplácejí, protože se z velké části živí mršinami," konstatoval Václav Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny.

Po pozření otrávené návnady nastává smrt zvířete velice rychle, obvykle během několika vteřin. "Proto je zajímavé, že jsme v okolí mrtvého ptáka žádnou návnadu nenašli," poznamenal Karafiát.

V oblasti Vysočiny podle ochránců přírody žije asi pět párů orlů mořských. Je to největší a nejmohutnější pták, s nímž se zde lidé mohou setkat. Rozpětí křídel má i přes dva metry, samice mohou vážit i sedm kilogramů. Je zvlášť chráněným a kriticky ohroženým druhem.

"Případy jejich otravy jsou bohužel stále časté, přestože jsme to už několikrát řešili s policií," pravil Hlaváč. Otrávený dravec od Olšan byl čtvrtým případem za poslední dva roky.

Mrtvého ptáka našli lidé u Olšan mezi Telčí a Jindřichovým Hradcem.

Mrtvého ptáka našli lidé u Olšan mezi Telčí a Jindřichovým Hradcem.


Nejlepší videa na Revue