Školačky z kolangarské školy se rozcházejí do svých domovů

Školačky z kolangarské školy se rozcházejí do svých domovů | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Afghánské školačky někdo tráví plynem, stovky jich musely do nemocnice

  • 55
Dívčí školy v Afghánistánu se během týdne staly terčem zákeřných útoků. Neznámí pachatelé do budov během vyučování pouští jedovatý plyn. Po třech útocích skončilo v nemocnicích celkem asi 300 školaček. Otrávili je zřejmě islámští fundamentalisté, kteří vzdělávání dívek nemohou strpět.

Záhadná otrava jedovatým plynem přímo ve školních lavicích zaměstnala v pondělí záchranáře v provincii Herát na západě Afghánistánu. Do nemocnice muselo zamířit nejméně 124 přiotrávených žákyň, většinu z nich mohli lékaři brzy propustit. Místní guvernér z útoku okamžitě obvinil stoupence radikálního hnutí Taliban a policie podle agentury Reuters slíbila, že pachatele dopadne.

Vyšetřování pondělního zločinu však nezabránilo tomu, aby útočníci o dva dny později napadli tutéž školu. Většina žákyň se patrně ještě zotavovala z předchozího útoku a školu ve středu vynechala, přesto však do nemocnice zamířilo 68 dívek s otravou plynem. Nejmladším školačkám bylo podle americké CNN devět let, nejstarším osmnáct.

Třetí útok se odehrál ve čtvrtek. Jeho cílem byla tentokrát jiná škola, opět v provincii Herát. Mluvčí krajské nemocnice Muhammad Rafík Šarzáí uvedl, že bylo hospitalizováno 114 žákyň, které během výuky cítily plyn a udělalo se jim špatně.

Plyn, střelba i kyselina. Islamisté vzdělání žen nestrpí

Dívčí školy vadí zejména islámským fundamentalistům spřízněným s hnutím Taliban, které Afghánistánu vládlo mezi roky 1996 a 2001. Vzdělávání dívek bylo tehdy v zemi zakázané, ženy by se totiž podle Talibanu a dalších radikálních hnutí měly starat pouze o domácnost a ideálně nevycházet z domu.

Útoky na dívčí školy, jejich zaměstnance a žákyně jsou v zemi poměrně časté. Například letos v červenci polili dva motorkáři kyselinou dvojici školaček ve věku 16 a 18 let. Dívky utrpěly vážná zranění a útočníci jim podle jejich slov řekli, že je to trest za jejich školní docházku.

Islámští radikálové školačky neberou útokem jen v Afghánistánu, nejznámější útok stoupenců hnutí Taliban proti vzdělané dívce se odehrál v roce 2012 v Pákistánu. Ozbrojenec tam do hlavy a krku postřelil Malalu Júsufzaiovou, která se právě vracela autobusem ze školy. Dívka se díky lékařské péči v britském Birminghamu zotavila a dál prosazuje právo dívek na vzdělání, za což získala řadu ocenění včetně Nobelovy ceny míru (více najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video