Podle nové studie dokáží otisky prstu říct o pachateli více, než bylo dosud zřejmé. Ilustrační foto.

Podle nové studie dokáží otisky prstu říct o pachateli více, než bylo dosud zřejmé. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Otisky prstů vypovídají i o způsobu života

  • 9
Otisky prstů by brzy mohly pomoci policii snížit počet podezřelých z trestných činů. Podle vědců totiž otisky, které zanechal pachatel na místě činu, mimo jiné vypovídají například i tom, zda člověk kouří nebo bere drogy, uvádí britský zpravodajský server BBC News.

Výzkum zaměřený na získání více informací z otisků prstů, vedený Sue Jickellsovou z londýnské Kings College, se zaměřil na chemické složky otisků a jejich změnu v průběhu času.

Britští vědci zjišťují, jak se otisky prstů mění s věkem člověka, a zda prozradí, jestli kouří, bere drogy, stříhá si vlasy či nehty nebo se holí. Vědci ve své práci také slibují, že bude možné získat kvalitní kopie otisků, kterých si nikdo nevšiml několik dní či dokonce týdnů.

Další práce, která je s výzkumem spojena, by měla pomoci najít otisky na zbraních a částech bomb, které často patří mezi nejobtížněji odhalitelné.

Vědci: V otiscích jsou molekuly tuku
Na věcech, na které lidé sahají, zůstává mnoho látek, většina z nich jsou molekuly tuku.

"V otiscích prstů je hodně tuků," řekla pro BBC News doktorka Jickellsová. "Z nich se dá vycházet dál, možností je mnoho," dodala.

Jeden takový tuk, squalen, ze kterého potom vzniká cholesterol, je hojně zastoupen v otiscích prstů.

Squalen se rozkládá několik dní stejně jako nasycené a nenasycené mastné kyseliny, které zůstávají na předmětu po dotyku. To, že proces trvá i několik dní, ztěžuje možnost odhalení otisků.

Díky nové studii mohou policisté využít i staré otisky
Skupina vědců kolem doktorky Jickellsové nyní pracuje na metodě, která by měla pomoci získat důkazy ze starých otisků. Při tom využívá znalosti o rozpadu organických sloučenin, píše BBC News.

Výzkum také ukázal, že otisky mohou posloužit k identifikaci osoby, která otisk zanechala.

Podle Jickellsové dospělí, děti a důchodci mají každý jiný druh složení organických látek obsažených v otisku.

Uživatelé drog vylučují při metabolismu chemické látky, které užívají. Například kuřáci vylučují kotinin, který vznikne přeměnou z nikotinu, který lidské tělo rozloží. Skupina pozoruje lidi i v centrech závislosti na kokainu a metadonu, aby zjistila, zda drogy mění otisky, které drogově závislý člověk zanechá.

Další výzkum odhalí otisky z rýhy použité kulky
Výzkum profesora Neila McMurraye a jeho kolegů z univerzity ve Walesu zase usiluje o to, aby z otisků z míst, kde se staly ty nejhrůznější zločiny, získali policisté více informací.

Práce Neila McMurraye ukazuje na možnost odhalení otisků z kovových povrchů kulek nebo střepin. Otisky zanechané na střelné zbrani nebo obalu bomby jsou většinou vzorkem lidského potu. Odhalit tyto vzorky pomocí zavedených technologií však není jednoduché.

Proto profesor McMurreay měří malinké elektrochemické reakce, které jsou výsledkem dotyku prsty kovu. Otisky byly nalezeny i na kovu, který byl vystaven teplotě 600 stupňů Celsia.

Tato technologie byla testována na železu, oceli, hliníku, zinku a bronzu. Funguje dokonce i na rýhách nalezených na kulkách. Podle McMurraye může výsledek výzkumu pomoci při analýze otisků na místě zločinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video