Dneškem skončí jednání Sněmovny v tomto týdnu, ve čtvrtek už se Sněmovna nesejde a v pátek je státní svátek. Ilustrační foto

Dneškem skončí jednání Sněmovny v tomto týdnu, ve čtvrtek už se Sněmovna nesejde a v pátek je státní svátek. Ilustrační foto | foto: David Port, MF DNES

Otisky prstů budou mít v pasech děti od šesti let, souhlasili poslanci

  • 9
Cestovní pasy s otisky prstů budou moci dostávat děti až od šesti let věku, rozhodli poslanci. Některé státy tuto povinnost zavádějí už pro tříleté děti, předpisy EU jednotnou věkovou hranici neurčují. Dolní komora by se dnes mohla také dostat k rozhodnutí o tom, jestli se omezí kouření v restauracích a barech.

Poslanci normu schválili s více než měsíčním zpožděním, protože cestovní pasy s otisky prstů se v návaznosti na předpisy EU začaly vydávat už od 1. dubna. Původně měli zákon schvalovat na březnové schůzi, na návrh opoziční ČSSD to ale odložili.

Zákon měl podle představ vlády začít platit už od počátku dubna, podle poslanců se tak ale stane dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy co nejdříve po schválení v parlamentu a podpisu prezidenta.

Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu, připomněl poslancům ministr vnitra Ivan Langer.

Navrhovaný zákon podle něj upravuje získávání otisků prstů, tedy biometrických údajů, aby byla zaručena ochrana těchto citlivých osobních dat. "Navrhovaný zákon v žádném případě neumožňuje vytvoření databáze pořizovaných biometrických údajů," zdůraznil ministr.

Biometrické údaje by měly být podle evropských předpisů v budoucnu zavedeny také do pobytových karet cizinců, podotkl Langer. Navrhovaná pravidla jsou proto obecná a mají se týkat všech typů dokladů s biometrickými údaji, byť se nyní týkají jen pasů, aby nebylo nutné předkládat dílčí novely.

Vlastní pasy kvůli cestě do zahraničí nemusí mít děti do deseti let, mohou být uvedeny v pase rodiče. Děti starší pěti let mohou dostat vlastní pas na dobu pěti let. Všechny nové pasy vydané po 1. dubnu budou obsahovat biometrické prvky; rodiče se podle Langera nemusí bát, že dětské pasy budou muset často aktualizovat s tím, jak děti porostou. Platnost prý budou mít stejnou jako doklady dospělých.

Rodná čísla v občankách asi zůstanou

Poslanci rovněž odsouhlasili, že v občanských průkazech občanů České republiky zřejmě i nadále zůstanou rodná čísla.

Vláda sice chtěla tento údaj z průkazů vypustit, Poslanecká sněmovna dnes ale na návrh poslankyně KSČM Milady Halíkové rozhodla, že rodná čísla zůstanou. Příslušnou novelu dnes v závěrečném čtení Sněmovna schválila a odeslala ji k posouzení do Senátu.

Zpravodaj k zákonu, poslanec Jaroslav Krupka (ODS), zastává názor, že rodné číslo je kromě jiného částečně diskriminační, protože se v něm uvádějí základní údaje o pohlaví a věku. Navíc je to údaj, který je specifický pouze pro Českou republiku.

"Pod vlivem veřejnosti, zejména institucí z bankovního a peněžního sektoru, mnozí poslanci byli nalomeni jistou mírou obav, aby nedošlo k problémům při prokazování totožnosti," řekl Krupka.

Vláda navrhla počet údajů v občanských průkazech omezit v rámci souboru změn dvou stovek zákonů, které souvisejí se vznikem čtyř základních informačních registrů. "Změnový zákon promítá veškeré úkony, které budou spojeny s fungováním registru, do všech zákonů pod patronací jednotlivých ministerstev," popsal Krupka.

Právě v těchto registrech budou data obsažena a budou přístupná jen osobám oprávněným podle předem stanovených pravidel. Zrušení údajů o bydlišti a stavu rovněž omezí potřebu výměny průkazu v případě jejich změny.

V občanských průkazech by podle vlády mělo zůstat jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, fotografie a podpis držitele průkazu. Průkazy se strojově čitelnými údaji poslouží k elektronické komunikaci s informačními registry. Budou moci obsahovat vybrané údaje i v kontaktním elektronickém čipu, pokud jím budou opatřeny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video