Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu.

Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu. | foto: Profimedia.cz

Otisky prstů budou mít děti v pasech až od šesti let, rozhodli poslanci

  • 1
Sněmovna podpořila návrh, podle kterého by se v cestovních pasech měly objevit otisky prstů dětí až od šesti let. Některé státy EU zavádějí tuto povinnost již pro tříleté. Prvním čtením prošel také návrh, aby v občankách nebylo rodné číslo, údaje o bydlišti a rodinném stavu.

Hranici šesti let dnes odsouhlasili poslanci při prvním čtení návrhu zákona o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji.

Cestovní pasy s otisky prstů, které jsou zaváděny v návaznosti na předpisy Unie, se mají vydávat od 1. dubna. Proto Sněmovna vyhověla vládě a projedná normu ve zrychleném řízení.

Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu, připomněl poslancům ministr vnitra Ivan Langer. Navrhovaný zákon podle něj upravuje získávání otisků prstů, tedy biometrických údajů, aby byla zaručena ochrana těchto citlivých osobních dat.

Biometrické údaje by měly být podle evropských předpisů v budoucnu zavedeny také do pobytových karet cizinců, podotkl Langer. Navrhovaná pravidla jsou proto obecná a mají se týkat všech typů dokladů s biometrickými údaji, byť se nyní týkají jen pasů, "aby nebylo nutné předkládat dílčí novely".

Vlastní pasy kvůli cestě do zahraničí nemusejí mít děti do deseti let, mohou být uvedeny v pasu rodiče. Děti starší pěti let můžou dostat vlastní pas na dobu pěti let. Všechny nové pasy vydané po 1. dubnu budou obsahovat biometrické prvky. Rodiče se podle Langera nemusí bát, že dětské pasy budou muset často aktualizovat s tím, jak děti porostou. Platnost prý budou mít stejnou jako doklady dospělých.

Původně se měly otisky prstů objevovat v pasech už od loňského dubna. Termín ale vláda o rok posunula. Podle ministrů byly důvodem problémy na straně EU, která si prý teprve vyjasňuje, jaké biometrické prvky a data mají doklady obsahovat.

EU zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila směrnicí z roku 2004. Nové pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji vydávají obecní úřady již od 1. září 2006. Čip zatím obsahuje jen digitální fotografii.

Z občanek nejspíš zmizí rodné číslo i bydliště

Poslanci v prvním čtení kývli na novelu zákona o občanských průkazech. Nové znění zákona souvisí se vznikem čtyř základních informačních registrů, které by mohla Sněmovna schvalovat v březnu.

V občanských průkazech by se v budoucnu již neobjevovalo rodné číslo, místo bydliště ani rodinný stav. Zůstalo by jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, fotka držitele občanky a jeho podpis.

"Bude možné snížit rozsah údajů povinně zapisovaných do občanského průkazu, a tím i dosud častou potřebu jeho výměny v případě změny některého údaje," řekl poslancům ministr Langer.

Data budou k dispozici v registrech, průkazy se strojově čitelnými údaji poslouží k elektronické komunikaci s těmito registry. Průkazy budou moci obsahovat vybrané údaje i v kontaktním elektronickém čipu, pokud jím budou opatřeny.

Cílem je podle ministra zjednodušit život jak samotným občanům, tak státní správě. O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší patnácti let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video