Otisky palců zdržely prezidentský plebiscit

  • 21
Trojí prodloužení, přímluva Diega Maradony a spory o to, kdo zvítězil. Ne, ve Venezuele se nehrálo finále jihoamerického poháru, voliči tu v referendu rozhodovali o osudu prezidenta Huga Cháveze. Supermoderní zařízení, které mělo zaručit správnost hlasování, způsobilo chaos.

Referendum o prezidentově osudu úřady prodloužily dvakrát o čtyři hodiny. Nakonec se však volební místnosti neuzavřely v 16, 20, ani 24 hodin, ale až po půlnoci.

Před některými z nich totiž lidé čekali až dvanáct hodin. Zmatky způsobilo zařízení, které voličům snímalo otisky prstů, aby nemohli hlasovat dvakrát. To však příliš nefungovalo. Službu vypovědělo i samotnému Chávezovi.

Možná jsem upír, žertoval prezident
Prezident před zraky televizních kamer přitiskl palec na snímací podložku, zařízení ale otisk nezaregistrovalo. Počítač nereagoval, ani když Chávez mačkal podložku jako zvonek. Uspěl až u vedlejšího stroje.

"Možná jsem upír," žertoval prezident s odkazem na příběh, podle kterého upíři nenechávají otisky prstů. "Upírů" ale bylo mnoho. "K čertu se snímáním otisků," křičeli rozzlobení voliči ve frontách, které byly místy dlouhé až dva kilometry.

Volební komise proto nechaly voliče nejprve odhlasovat, pak teprve se zaregistrovat. To sice zrychlilo hlasování, ale lidé museli čekat stejně. Ústřední volební komise proto několikrát odsunula konec hlasování.

Někteří politici už před referendem upozorňovali, že nevyzkoušená zařízení mohou vytvořit "úzké hrdlo" a způsobit zmatky. Kalifornský výrobce se přitom chlubí, že vyrábí vysokorychlostní a přesné snímače biometrických znaků.

Referendum poznamenal také ojedinělý incident, při němž zemřela jedna žena a dalších třináct lidí bylo zraněno. Neznámí útočníci stříleli z projíždějícího auta na frontu lidí čekající před volební místností na předměstí Caracasu.

Zvítězil populista i zastánce chudých
Voliči rozhodují, zda kontroverzní prezident bude předčasně odvolán z funkce, nebo vydrží do ledna 2007, kdy mu vyprší šestiletý mandát. Referendum si prostřednictvím podpisové akce vynutila opozice.

Kritici označují prezidenta za populistu, který může za hospodářskou recesi, vysokou inflaci a stoupající nezaměstnanost. Chávezovi stoupenci argumentují tím, že prezident pečuje o nejchudší a klade důraz na školství a zdravotnictví.

Prezident bude muset odejít, pokud se pro jeho odvolání vysloví nejméně tolik voličů, kolik ho ve volbách v roce 2000 podpořilo - tedy 3,76 milionu. Bývalý armádní důstojník již oznámil, že bude respektovat jakýkoli výsledek hlasování.

Po skončení hlasování tři ministři prohlásili, že Hugo Chávez snadno zvítězil. Opozice to však ihned zpochybnila. Zákon ale zakazuje zveřejňovat průběžný stav sčítání, Venezuela si proto musela počkat na oficiální výsledky.

Šéf volební komise dal po sečtení většiny hlasů za pravdu kabinetu: Chávez se v křesle udržel, hlasovalo pro něj necelých šedesát procent Venezuelanů. Prezidentovi příznivci v ulicích zapálili ohňostroje a začali oslavovat.

Nepřítelem Venezuely je Bush, píše Maradona
Cháveze před referendem podpořil mimo jiné Diego Maradona. "Chci vám vyjádřit svůj hluboký respekt a podporu," napsal mu argentinský fotbalista, který nechvalně proslul neregulérním gólem na světovém šampionátu v roce 1986.

"Bůh a venezuelský národ jsou svědky vašeho odvážného zápasu. Skutečným nepřítelem Venezuely je prezident Bush," vzkazuje Maradona politikovi, který nešetří protiimperialistickými výpady a přátelí se s Fidelem Castrem.

Venezuelci v referendu rozhodovali o osudu prezidenta Huga Cháveze. Před některými volebními místnostmi čekali i několik hodin v dlouhých frontách. (15. srpna 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video