Otevřený dopis panu ministrovi Špidlovi

  • 3
Vážený pane ministře, na základě zjištěné skutečnosti o vyplácení příspěvku "na bydlení" si Vám dovoluji položit otázku: „Jste ze svých výšin schopen sledovat (nebo Vámi pověření pracovníci), v jaké výši je vyplácen v současné době příspěvek na bydlení a komu?“ Pokud se domníváte, že ano, pak musím položit otázku ještě jednu. "Ztratili jste už všichni poslední zbytky "selského rozumu" (a zároveň schopnost pociťovat stud)?"

Pokládám  tyto otázky formou otevřeného dopisu, protože jsem přesvědčena, že by se k Vám moje informace normální cestou nedostala (chápajíc zároveň Vaši vytíženost).

Odpověď bych obdržela od Vašich podřízených s  nic neřešícími vysvětleními,  na která už nejsem zvědavá. Vlastně odpověď nežádám ani od Vás. Jenom doufám, že příspěvek někdo označí v novinách jako vhodný k tomu, abyste jej četl, a že se nad nesmyslností stavu pozastavíte i Vy.

Do roku 2000 bylo možno na sociálním odboru požádat o příspěvek na nájem (i vytápění) po předložení dokladu o výši zaplacení těchto položek a výši důchodu, což nepostrádalo jistou logiku. Kdo platil nájem hodně a měl malý důchod, dostal od státu příspěvek v úměrné, byť malé výši.

Po změně v letošním roce není třeba doklady o výši nájmu předkládat a příspěvek je pro každého odvozen od výše životního minima versus příjem (výše důchodu). T.zn., ať platí žadatel nájem malý nebo velký, dostane příspěvek zhruba stejný.
V případě mojí matky, která má důchod 5.840 Kč, nájem v GARSONIÉŘE platí 1.900 Kč, inkaso s telefonem 500 Kč, výdaje na léky činí měsíčně cca 200 Kč (ano, připlácí i na léky k životu nezbytné) a na celý měsíc jí zbývá něco přes  3.000 Kč,  činí měsíční příspěvek od státu na bydlení 51,- Kč (slovy PADESÁTJEDNA korun českých).

Tuto částku podle mne xkrát převyšují náklady na administrativní práci, počítačovou evidenci, čtvrtletní vyhotovení i rozeslání rozhodnutí o přidělené výši částky a měsíční (v případě slučování malých částek dvouměsíční) odesílání peněz poštou.

Přestože se částka nedá nazvat jinak než trapnou almužnou, nebudu rozvíjet výše zmíněnou otázku studu a nebudu se též rozepisovat o 51 korunách ve světle prošustrovaných miliard. 

Vážený pane ministře, vůbec nejde v tomto případě o mojí rodinu. Je nás dost a jsme schopni v případě potřeby "zafungovat", i když  jistě není zanedbatelné, že pro starého člověka je "velmi potupné", není-li schopen zaplatit základní výdaje ze svého.

Jde mi o to, abyste pochopil, že vy ani neumíte přidělit peníze, které z rozpočtu na sociální výdaje obdržíte. Nebylo by lepší  nemluvit o záchranné sociální síti (jistě ne účelově kvůli volbám) a přiznat si špatná rozhodnutí, která ve své podstatě přinášejí  větší výdaje na státní aparát než užitek potřebným? Třeba byste následně rozhodovali lépe.

Helena Horáčková   
secretar@cgu.cz    

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video