Oteplování je vážnější

  • 6
Špičkoví vědci OSN vyzývají k okamžité a zásadní akci, která by ochránila Zemi od dramatických klimatických změn. Globální oteplování naší planety jde ještě rychleji, než naznačovaly předchozí realistické vědecké odhady. Zpráva Mezivládního týmu o klimatických změnách (IPCC), který je vlivným orgánem OSN, uvádí, že globální teploty na Zemi stoupají téměř dvakrát rychleji, než se původně očekávalo.

Předseda mezivládního týmu Robert Watson v této souvislosti odmítl pochybnosti amerického prezidenta George Bushe o skutečné hrozbě globálního oteplování.

"Víme dost na to, abychom mohli říci, že klimatické změny jsou závažným problémem životního prostředí," uvedl Robert Watson. Množství předchozích studií předpovědělo, že globální oteplování planety bude mít pro životní prostředí katastrofální následky.

Další vědecké studie, ačkoli nejsou už tak početné, jsou ještě dál ve svých předpovědích o zásadních klimatických změnách - zdůrazňují především značné nejistoty, které kolem toho, co skutečně nastane, panují.

Mezivládní tým o klimatických změnách se opírá o znalosti a výzkum 3000 vědců včetně mnoha nejvýznamnějších odborníků v oblasti meteorologie a klimatu.

Nyní podpořili argument, že globální oteplování je skutečností a že navíc postupuje mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Jejich odhady, které jsou podloženy modely na počítačích, předpovídají, že teplota může koncem století stoupnout téměř o 6 stupňů Celsia.

Vědci zdůrazňují, že hlavní příčinou této krize je lidská činnost - průmyslové znečištění, především pak vliv skleníkových plynů.

Prezident USA zpochybňuje spojitost mezi vyššími teplotami a znečištěním. Avšak Robert Watson upozorňuje, že ačkoli existují kolem globálního oteplování určité nejasnosti, věda nemůže být důvodem pro nečinnost.

"Možná, že dopad lidských aktivit na klima planety přeháníme, avšak stejně tak ho můžeme i podceňovat," řekl Watson. Podle něho je nutné rozjet cenově efektivní technologie k omezení efektu skleníkových plynů.

Amerika dnes tvrdí, že není fér obviňovat USA a další průmyslové země z odpovědnosti za celý problém. Watson však upozorňuje, že většinu emisí skleníkových plynů má na svědomí právě průmyslový svět.

"I v budoucnu budou emise připadající na jednoho obyvatele Indie a Číny o hodně nižší než v USA a v Evropě," řekl vědec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video