Otec uneseného nechce říci, kolik zaplatil

  • 5
Únosci podnikatele Brunclíka (33), za kterého příbuzní složili několikamilionové výkupné, unikají i se svou obětí už dvanáctý den. I přesto, že do pátrání jsou nasazeny desítky policistů a že se jen během pondělí kriminalistům na linku 158 přihlásilo dvacet svědků s informacemi o únosu.

"Zatím je to slabé," přiznává zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování Josef Kutek. To prý však ještě neznamená, že se policie vzdává. "Právě naopak," dodává kriminalista.

S policií zatím, v obavách o život syna, příliš nespolupracuje ani Brunclíkův otec, který byl při vyjednávání o výkupném v kontaktu se zločinci. Kriminalisté například ještě v pondělí jen odhadovali, jakou částku zaplatil únoscům a kde kufřík s penězi vyhodil z okna vlaku z České Třebové do Pardubic.

Speciální tým nyní sestavuje různé scénáře motivů Brunclíkova únosu. Tudíž i další možné plány gangu, který podnikatele ukrývá. Policisté doufají, že unesený muž je stále naživu.

"Dáváme dohromady pragmatické úvahy, ale i velmi krkolomné verze. V minulosti jsme se totiž několikrát přesvědčili, že i nejbližší příbuzní neměli ani nejmenší potuchy o tom, co jejich syn ve skutečnosti dělal," vysvětluje Kutek.

Na scénářích dalšího možného vývoje únosu se spolu s kriminalisty podílejí i špičkoví psychologové, jejichž rady vedly dříve nejednou k vystopování zločinců. Jinak je Kutek - a stejně tak orlickoústecká policie - skoupý na každé slovo.

"O únosu už prosáklo až příliš mnoho informací," omlouvá se. Ale ani on si neodpustil povzdech nad tím, že příbuzní policii o únosu informovali až poté, co zaplatili výkupné a syn se jim podle dohody nevrátil. "Byla to strašná chyba, která nám velmi zkomplikovala pátrání. Když rodina spolupracuje, býváme téměř vždy úspěšní," lituje Kutek.

Brunclíkovi mají ve Vysokém Mýtě pověst, za jakou by se nemusel stydět ani Mirek Dušín. Jejich sousedé, známí i zákazníci je považují za poctivé a pracovité podnikatele, kteří nedávají lidem na odiv, že se jim v podnikání daří.

Podle výpisu z obchodního rejstříku dokázala rodinná společnost Toro VM od roku 1997 do roku 2003 téměř ztrojnásobit základní kapitál z 6,4 na 19,2 milionu korun. To je také zřejmě důvod, proč se zločinci na rodinu Brunclíkových zaměřili. Dědeček uneseného muže restituoval v 90. letech zemědělské pozemky a hospodářské budovy v okolí města. Firma Toro VM se pak zaměřila na zpracování a prodej masa. Jen v Mýtě má pět provozoven.

Fotografie z pasu uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta, 3. října 2004.


Video