(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Otcové u porodu mají platit za nadstandard, ne za přítomnost, řekl ÚS

  • 669
Nemocnice si nesmí účtovat peníze za přítomnost otce u porodu. Vyplývá to z úterního nálezu Ústavního soudu, který řešil případ muže, jenž zažaloval chomutovskou nemocnici. Zdravotnická zařízení podle soudu mohou vybírat přiměřenou částku jen za nadstandardní služby.

Nemocnice podle Ústavního soudu (ÚS) mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojené s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly v porodním sále.

„Právo otce či jiné osoby na přítomnost u porodu vyplývá přímo ze zákona a samotná přítomnost nesmí být jakkoli ‚zpoplatněna‘, nemocnice ale může za férových podmínek vybírat platbu odpovídající přiměřeným nákladům na nadstandardní prostředky typu občerstvení,“ uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Výše platby ale nesmí být podle soudce odrazující a zařízení ji nesmí vybírat předem tak, že v případě jejího neuhrazení nebude otec na porodní sál vpuštěn. Nemocnice si nemají účtovat například odměnu ani úhradu základních zdravotnických potřeb, třeba roušky, dezinfekce nebo návleků na boty.

ÚS: Poslanci by mohli zvážit sjednocení plateb

Ústavní soud si nechal před rozhodnutím zpracovat analýzu, z níž vyplynulo, že Česko a Slovensko jsou v podstatě jediné země v Evropě, kde se platby za účast u porodu přijímají. Praxe je u nás navíc velmi roztříštěná. „Bylo by zřejmě na zákonodárcích, aby se zamysleli nad tím, jak postup sjednotit,“ doplnil soudce.

Soud se konkrétně zabýval sporem muže, který v říjnu 2011 v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice, společnost Krajská zdravotní. Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila jako svůj přiměřený zisk. Zbytek, tedy 400 korun, vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek, přezutí a cenu instruktáže osoby doprovázející rodičku.

Ústecký soud se nyní musí případem zabývat znovu a zvážit účelnost těchto naúčtovaných nákladů, což předtím neudělal. „Tatínek byl čtyři hodiny přítomen u bezproblémového porodu, personál se mu věnoval, vše mu vysvětloval. Budeme dál pokračovat v dokazování, že částka byla přiměřená a oprávněná,“ uvedl právník Krajské zdravotní Daniel Volák.

Advokát nespokojeného otce Martin Cypris připouští, že jeho klientovi nešlo o pár stovek nýbrž o princip. „Nelíbila se nám hlavně určitá nemravnost postupu, kdy maminku ve spěchu odvezou na sál a tatínek je v některých případech dokonce odeslán do bankomatu, kvůli čemuž porod může zmeškat. Jsem rád, že stížnosti bylo vyhověno, ale v podstatě se vracíme zpět na začátek,“ řekl. „Verdikt ale začnou porodnice zohledňovat ve své činnosti už nyní,“ věří.

Momentálně Nemocnice Chomutov podle svého webu vybírá za přítomnost otce nebo jiného člověka u porodu 70 korun. Například Fakultní nemocnice v Motole žádá 705 korun, v další pražské porodnici u Apolináře se za přítomnost blízké osoby u spontánního porodu platí 300 korun. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně otcové neplatí nic, přítomnost jiného člověka stojí 1 000 korun.

Ombudsmanka verdikt vítá

Ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž by účast blízkých ale také třeba porodní duly u porodu měla být bezplatná, rozhodnutí vítá.

„Podle ochránkyně zákon o zdravotních službách dává pacientovi výslovně právo na přítomnost blízké nebo jiné pacientem určené osoby při poskytování zdravotních služeb. Nemocnice má povinnost přítomnost této osoby umožnit a strpět. Neposkytuje tedy zvláštní službu nebo nadstandard, ale plní zákonnou povinnost, takže není možné, aby za ni žádalo smluvní cenu,“ řekla Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmanky.

Měli by otcové za účast u porodu platit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. května 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4328
ANO
ANO 1486
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video