Čínská holčička

Čínská holčička | foto: AP

Otec našel uneseného syna po 1007 dnech, pomohl mu čínský Twitter

  • 7
V Číně se ročně z ulic ztratí více než šedesát tisíc dětí. Překupníci je většinou prodávají venkovským párům, které nemohou mít vlastní děti. Zoufalí rodiče stále častěji hledají unesené ratolesti přes internet. Mikroblog tento týden spojil otce a syna, kteří se neviděli roky.

Tehdy tříletý Wen-le se ztratil ve městě Šen-cen na začátku roku 2008. Před rodinným obchodem ho unesl muž v černém obleku. I když chlapec křičel a celou scénu natočily průmyslové kamery, nikdo si únosu nevšiml a po chlapci se brzy slehla zem.

Otec Pcheng Kao-feng polepil celý obchod fotografiemi syna a nabídl za jeho nález sto tisíc jüanů (přes čtvrt milionu korun). Wen-leho začal hledat i přes internet. "Otevřel jsem si třináct blogů a snímky syna jsem rozeslal všude," popsal nekonečné pátrání po synovi.

Únosy čínských dětí

Odhady, kolik dětí se v Číně ročně ztratí, se různí. Média nejčastěji uvádějí čísla mezi 60 a 200 tisíci. Podle statistik se přitom podaří najít pouze necelých šest tisíc dětí. Ratolesti jsou velmi často unášeny jako batolata, aby si nepamatovaly své rodiče a nikdo je nemohl později poznat. Děti se většinou prodávají za 20 až 70 tisíc jüanů (zhruba 50 až 190 tisíc korun). Kupují si je většinou páry z venkova, které nemohou mít vlastní děti nebo mají dceru a touží i po synovi. V nejhorších případech děti končí jako otroci nebo žebrají pro své únosce.

Po více než tisíci dnech hledání už se skoro vzdával naděje. Najednou mu ale přišel e-mail s fotografií malého hocha z provincie Ťiang-su. S pomocí policie dítě vypátral ve více než tisíc kilometrů vzdáleném městě Pchi-čou.

"Ten pán, co pláče, je můj otec," zněla první slova chlapce, který celé tři roky žil v Pchi-čou s falešným jménem a nepravým otcem a matkou. Jeho noví rodiče se o něj naštěstí skvěle starali a hoch chodil i pravidelně do školy.

Přes populární blog už se našlo šest dětí

Onen tajemný člověk, který Pcheng Kao-fengovi poslal fotografii syna, byl student, jenž brouzdal po mikroblozích na čínské internetové stránce sina.com. Když uviděl fotku pohřešovaného Wen-leho, okamžitě mu došlo, že chlapce vídává. Vyfotil ho a snímek poslal na otcovu adresu.

Příběh, který rychle obletěl celou zemi, zpopularizoval nový fenomén - hledání dětí skrz mikroblogy, tedy čínské verze Twitteru. Služba umožňuje nahrát fotografii a rozeslat ji po síti, aby ji viděly statisíce uživatelů. Tím se rapidně zvyšuje šance, že se dostane k někomu, kdo unesené dítě zahlédl.

Nejpopulárnější podobný mikroblog založil profesor Jü Ťien-žung a vybral si k tomu nejlepší čas - oslavy nového roku, kdy se tradičně schází celá rodina. Za pár dní měl více než 170 tisíc fanoušků a uživatelé na jeho stránku nahrály fotografie 1 800 ztracených dětí.

Podle AFP se prostřednictvím jeho stránek našlo už šest unesených dětí. U zrodu geniálního nápadu přitom byl dopis od jedné matky, která nemohla najít své dítě. Jü se už dříve angažoval v sociálních otázkách, a tak neváhal a dal naději tisícům zklamaných rodičů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video