ANALÝZA: Z klidné demonstrace vypukla v Ostravě pouliční válka. Proč?

  • 995
Přes šedesát zadržených, přes dvacet zraněných policistů a údajně několik demonstrantů, milionové náklady na zásah, nejméně desetitisícové škody. Taková je bilance nejprve poklidné demonstrace radikálů v Ostravě. Muselo se to vše stát? Redaktor MF DNES analyzuje, co viděl na demonstraci.

V Komenského sadech demonstrace extremistů a jejich příznivců, o dva kilometrů dále demonstrace Romů. Tak byly rozdány karty před sobotním odpolednem. Jenže samotná hra vypadala jinak a trumfy často držel dav. Nakonec sice zvítězili policisté, ale skutečným vítězem nebyl nikdo.

: Přinášíme analýzu sobotních ostravských akcí v otázkách a odpovědích:

Proč se nakonec demonstrace radikálů konala na Prokešově náměstí před radnicí a ne v sousedním parku?
Už před mítinkem bylo z Facebooku jasné, že se radikálové svolávají před magistrát. Jenže prostor blokovali Romové, kteří si náměstí rezervovali pro sebe. V pátek Romové svůj pochod odvolali, radikálové změnu ohlásili a úřad přemístění demonstrace radikálů akceptoval. Asi nemohl jinak. V podstatě je to jedno, výsledek by byl tentýž. Mnoho účastníků demonstrace se přijelo pobít, žádný jiný plán neexistoval. Možná jen hoši získali pocit, že si mohou hodně dovolit.

Více o bojích v Ostravě

Proč se dav vydal na pochod do ulic? To bylo povoleno?
Původně nebylo. Pořadatel se domluvil s úředníky na malém okruhu po trase Sokolská - Zborovská - Nádražní - 30. dubna. Jenže to bylo přesně to, co hordy radikálů nechtěly. Projevy, pochod prázdnými ulicemi a rozchod do hospod a domů? Proboha, jen to ne. Cíl byl jediný - Ostrava-Přívoz s romským happeningem.

Tak proč je policisté nezastavili, když vyšli do ulic a pak porušili stanovenou trasu?
Klasická finta pořadatelů demonstrací. Nebo náhoda? Stejně jako před třemi týdny ve Vítkově, tak i nyní následovalo oficiální ukončení demonstrace pořadateli a dělejte si pak pánové, co chcete, my už odpovědnost neneseme. Policisté a úředníci pak říkali, že už pro zastavení pochodu občanů neměli legislativní oprávnění.

Zvláštní zákony. Podle paragrafů už to nebyla demonstrace a oficiální pochod, ale ve skutečnosti se k Přívozu hnal tisícihlavý dav. Odklonit na Zborovskou ulici se ho snažilo pár lidí z antikonfliktního týmu, kteří navíc narychlo zastavovali projíždějící automobily. K smíchu, či spíše k pláči.

Boje radikálů s policií na křižovatce a u kostela v Ostravě-Přívozu

24. srpna 2013

Proč policisté nezasáhli u romské ubytovny na Sokolské ulici?
Incident u ubytovny, nebo přesněji u Domu na půli cesty, proběhl rychle a zúčastnilo se ho poměrně málo lidí. Romové v oknech působili jako červený hadr na býka. Několik kamenů do oken, na oplátku některý z Romů mrštil sklenicí. Když ze sousedního depa Dopravního podniku vyběhli těžkooděnci, už je dav míjel.

Proč však radikály nechali dojít na náměstí Svatopluka Čecha, kde se konal romský happening?
Naštěstí byl happening už déle než hodinu ukončený a náměstí liduprázdné. Byl by to masakr. Po boji je každý generál, navíc krajský policejní šéf říká, že celý zásah probíhal podle pravidel a správně. Přímo z ulice se mi však zdálo, že nástup těžkooděnců byl poměrně pomalý a krapet chaotický. Cestu radikálům zatarasili až před křižovatkou Nádražní - Mariánskohorská. Po silnici ještě jezdily automobily. Pak se narychlo přemístili na Nádražní ulici vedoucí do Přívozu. Asi v bláhové naději, že tím uvolní davu cestu směrem po Nádražní do centra.

Mačeta a další zbraně zajištěné policisty při dohledu nad sobotními shromážděními v Ostravě.

Jenže policie vůbec neměla kryté křídlo do Přívozu, čehož radikálové okamžitě využili k úprku přes Sad Boženy Němcové na přívozské náměstí, naštěstí už prázdné. Teprve když byl dav u kostela, tak se přiřítili těžkooděnci a začala první mela.

Zvláštní byl i následný boj. Často připomínal zákopovou válku. Jedna strana zaútočila, zahnala druhou. Pak chvíli klid a následoval protiútok. Asi to tak má být, jistě bylo lepší, že se bojovalo na křižovatce a ne v ulicích mezi domy.

Je dobré, že Romové začali pořádat protiakce ve stejný čas jako jsou pochody radikálů?
Podle mého názoru je to nesmysl. Ano, chtějí ukázat, že se nebojí a neustupují, ale jsem přesvědčen, že kdyby na různé akce tímto nereagovali, či spíše akce radikálů ignorovali, udělali by lépe. Zbytečně se tak situace vyostřuje. je to jen můj názor. Radikálové se děsí nezájmu. I když v Ostravě to bylo jedno, desítky z nich se chtěly vybít. 

Proč novináři nazývají demonstranty radikály? Vždyť to jsou jen nespokojení občané.
Tak to ani náhodou. Největší mýtus. Ano, demonstrace a částečně i pochodu se zúčastnili i tzv. obyčejní lidé. Určitě desítky, nemyslím si, že stovky. Každopádně méně, než kolik čekali pořadatelé. Stěžovali si na těžké soužití s Romy. Pak už válčili naprostí bezmozci, mnohdy velmi mladí, kteří si tak vyplnili sobotní odpoledne. Chtěli se pobít, chtěli někoho zmlátit. Romové jsou jen zástěrkou.

Copak "normální občan" jde na mítink s mačetou? Už při pochodu jsem viděl "ošátkované", jak svírají teleskopické obušky. Copak slušný člověk láme mladé stromky, aby tak získal tyče z opěrné konstrukce? Převrací sběrnou nádobu na sklo, aby pak mohl házel lahve? Jako zvěř... a to se zvěři omlouvám.

V přední bojové linii byli hoši, kterým zdaleka nebylo ani osmnáct. A mezi nimi hojně, což už vůbec nepochopím, mladé dívky. Bojujících však nebyla rozhodně hrstka. Kameny, lahvemi a vším možným házela nejméně stovka lidí.

Válečná fronta v Ostravě

Poklidná demonstrace radikálů v Ostravě se přeměnila v pouliční válku. (24....
Slzný plyn nevadí, hlavně že se něco děje. Tak pochod ulicemi Ostravy pojali...
Zásahu v Ostravě se nakonec aktivně zúčastnily asi tři stovky policistů....
Prvních jedenáct zadržených radikálů při bojích s policií v Ostravě-Přívozu....

Copak obyčejní lidé s radikály nesympatizovali?
Ale ano. Takových stále přibývá. Zvláště ze sousedství v Přívozu nebo od ubytovny lidé říkali: Víte, já s těmi hochy sympatizuji, soužití s Romy je hrozné, ale ničení majetku a to jejich chování se mi nelíbí. Případně se lidé chtěli demonstrace zúčastnit, ale když viděli, kdo pochodu vévodí, stáhli se. Opravdu bylo dost těch, co více fandili radikálům, než policii. Proč se tak děje, je otázka pro sociology a hlavně politiky.

Budou se takové akce opakovat?
Bohužel, obávám se, že ano. Radikálům byl vyklizen veřejný prostor. Navíc na Ostravsku bude sociální situace ještě horší, hrozí, že bude více lidí bez práce, mladých bez budoucnosti. To je už blízko k pocitu ublíženosti, beznaděje...a násilí jako zábavě a hojení mindráků. Od toho si ale platíme stát, aby se snažil řešit už příčiny. A to i sociální systém, který mnoho Romů, ale nejen je, k práci příliš nemotivuje. Je tady generace, která nikdy nepracovala. A často ani nechce, nevyplatí se to. Ochrana životů a majetků je až hašení požáru.

Kdo zaplatí škody a náklady na zásah?
Pokud je nedostanou k úhradě útočníci, přitom by se jim musel prokázat konkrétní čin, tak samozřejmě daňoví poplatníci. Klidná demonstrace ve Vítkově stála policii zhruba milion korun. Ostrava bude mnohem nákladnější. Pět milionů, sedm? Jistě by se našlo něco mnohem užitečnějšího, za co je utratit.

Na Prokešově náměstí se konala demonstrace radikálů (modrá značka), na křižovatce Nádražní - Mariánskohorská čekali těžkooděnci (červená značka). radikálové se přes Sad Boženy Němcové (žlutá značka), dostali až na náměstí Svatopluka Čecha (zelená značka) v Přívozu.

Na Prokešově náměstí se konala demonstrace radikálů (modrá značka), na křižovatce Nádražní - Mariánskohorská čekali těžkooděnci (červená značka). radikálové se přes Sad Boženy Němcové (žlutá značka), dostali až na náměstí Svatopluka Čecha (zelená značka) v Přívozu.

 


Nejlepší videa na Revue