Příznivce červených padl při bojích s armádou, která čistila centrum města (19. května 2010)

Příznivce červených padl při bojích s armádou, která čistila centrum města (19. května 2010) | foto: AP

Otázky a odpovědi: Thajsko spadlo do propasti, která dělí chudé a bohaté

  • 7
Thajsko se uplynulé tři měsíce zmítalo v nepokojích, které si vyžádaly desítky mrtvých. Teď vládne napjatý klid zbraní. Podle odborníků ale skončila jen jedna bitva a je otázkou času, kdy se v hluboce rozdělené společnosti odehraje nový krvavý střet. iDNES.cz přináší otázky a odpovědi o thajské krizi.

Co je příčinou thajské krize?
Dřívější spory byly spíše střetem politických osobností, ale za současnými střety je spíše propastný rozdíl mezi ekonomickou elitou žijící v Bangkoku a stále vlivnější thajskou venkovskou chudinou. Povstalci jsou zpravidla označování za přívržence svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry. Stále častěji je ale trápí otázky, proč 80 procent HDP ovládají dvě procenta thajské populace. Zlobí je také jejich omezený vliv na sestavování vlády.

Thaksin Šinavatra v roce 2008 na bangkockém letišti.Kdo jsou protestující, takzvaní přívrženci červených triček?
Mnoho demonstrantů pochází ze zemědělského severu a severovýchodu země. Jsou to lidé, kteří těžili z populistické politiky premiéra Šinavatry především v oblasti školství a zdravotnictví. Jeho vládu chtějí zpět. Jsou mezi nimi ale i intelektuálové z města, kteří pro zemi žádají více demokracie a menší vliv armády.

Co demonstrující požadují?
Červení nespokojenci tvrdí, že se současný premiér Apchisit Vedžadžíva dostal k moci podvodem a je pouze loutkou armády. Žádají, aby odstoupil, rozpustil parlament a vyhlásil nové volby. V čele červených triček je 22členné vedení, které nemá vždy jednotné názory. Teď se například dělilo mezi přívržence a odpůrce ukončení protestů.

Současný thajský premiér Apchisita Vedžadžíva v budově parlamentu (7. dubna 2010)Kdo jsou přívrženci současné vlády, kteří oblékají žluté svršky?
Hlavní skupinu tvoří royalisté, byznysmeni a městská střední třída. Žlutá barva jejich oblečení značí loajalitu k dvaaosmdesátiletému králi. Tito lidé odmítají Šinavatrovu populistickou politiku a v minulosti už dokázali svrhnout dva premiéry.

Jak se dostal do křesla současný premiér Vedžadžíva?
Ústavní soud v prosinci 2008 rozhodl, že se tehdy vládnoucí strana nakloněná Šinavatrovi dopustila volebních podvodů a zakázal jejím vůdcům pět let účast v politice. To donutilo Šinavatrovy sympatizanty vstoupit do koalice s Demokraty. Jejich vůdce Vedžadžíva se tedy s oporou armády a bez voleb stal premiérem.

Kde se teď ukrývá expremiér Šinavatra?
Šinavatra se sám prohlašuje za světoobčana a velmi často navštěvuje Dubaj, Čínu, Velkou Británii nebo Hong Kong. Z Thajska prchnul. Pokud se vrátí, hrozí mu dva roky vězení. V nepřítomnosti byl odsouzen za střet zájmů. Se svými příznivci často hovoří pomocí telemostu.

Skupinky vzbouřenců se nevzdaly ani po zásahu armády a začaly zapalovat budovy (19. května 2010)

Skupinky vzbouřenců se nevzdaly ani po zásahu armády a začaly zapalovat budovy (19. května 2010)

Na čí straně je armáda?
Armáda se za 77 let pokusila nebo úspěšně provedla v Thajsku 18 převratů a nikdo nepochybuje, že má na vládu stále velký vliv. Podle analytiků je nyní také rozdělená na červené a žluté. Špičky vojska sympatizují se žlutými, příznivci červených zastávají nižší posty. Řadoví vojáci jsou často nazýváni melouny (podle zelené slupky a červeného vnitřku).

Je tu stále šance na převrat v celé zemi?
Thajsko prožilo od roku 1932 čtyřiadvacet převratů nebo pokusů o něj, takže se nedá vyloučit ani nyní. Odborníci ale předpokládají, že bezprostřední hrozba převratu nyní nehrozí.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V THAJSKU

V thajské metropoli vládne napjatý klid zbraní. Armáda oznámila, že situace v centru města se po nočním klidu opět zhoršila, a označila ji za nebezpečnou. Středeční rozehnání protivládních vzbouřenců armádou v centru thajské metropole si vyžádalo 16 mrtvých a 88 zraněných. Zákaz nočního vycházení, který platil už na dnešek, byl prodloužen o další tři noci až do nedělního rána nejen pro Bangkok, ale i pro dalších 23 provincií.

autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video