Otázky kolem Janouškovy nehody, na některé neumí odpovědět ani Lessy

  • 404
Policejní prezident Petr Lessy hledal odpověď na pět otázek souvisejících s nejasnostmi při vyšetřování nehody lobbisty Romana Janouška. Přiznal, že jeho podřízení nechybovali jen v jedné věci. Některé okolnosti v případě nehody vlivného lobbisty navíc zůstávají neobjasněné.

Dohady, jestli policie postupovala při vyšetřování páteční nehody lobbisty Romana Janouška správně, se objevily už krátce po samotné havárii. Janoušek nejprve najel do volva, které jelo před ním, přesto pokračoval v jízdě. Řidička volva ho u semaforu doběhla a postavila se mu před porsche. Nezastavilo ho to, ženu srazil a ujel. Policie ho dopadla za pár minut (více o nehodě zde).

Ze záběrů, které na místě pořídili novináři, je vidět, že policisté nechali lobbistu opakovaně telefonovat a chovali se k němu velmi vstřícně. To vyvolalo zájem vedení policie.

Přinášíme přehledně jednotlivé otázky, které k případu vznesl policejní prezident Petr Lessy.

1
Chovali se policisté správně poté, co Janouška po nehodě zadrželi?

Jednoznačně byla porušena pravidla, která měla hlídka dodržet. Především nechali Janouška telefonovat, což mu dovolit neměli. "V takových případech je možné vyrozumění nejbližších a případně obhájce, ale prostřednictvím mobilních telefonů policie. Tady je zřejmé, že pan Janoušek měl vlastní telefon neustále u ucha," řekl Lessy.

Policisté podle něj také měli hned na místě rozhodnout, zda lobbistu jen zajistí, nebo rovnou zadrží. Je v tom rozdíl, v první variantě totiž dopadeného policisté po výslechu pustí, ve druhé se volá státní zástupce, s nimž policisté konzultují případnou žádost o uvalení vazby.

Lessy tvrdí, že se hlídka chovala u Janouška zmatečně. Podle něj existovaly důvody, aby byl lobbista zadržen, třeba proto, že od nehody ujel. "I ze záběrů kamer lze usuzovat, že sám, radostně a dobrovolně, nešel podat vysvětlení na nejbližší policejní oddělení," prohlásil Lessy.

2
Proč lobbista nedostal po dopadení pouta?

Jediná otázka, na kterou Lessy řekl, že policisté postupovali správně. Pouta hlídka může použít, pokud se dopadený třeba aktivně brání, případně by mohl utéct, což se v tomto případě nestalo.

"Ze záběrů je patrné, že pan Janoušek nebyl agresivní, nenapadal policisty a nebyl tak důvod pro použití pout," konstatoval Lessy.

3
Jak policisté měřili Janouškovi alkohol a přítomnost drog v těle?

První dechovou zkoušku provedli policisté přístrojem Drager v 10:44, Janoušek znovu do přístroje dýchal asi o hodinu později. Poté ale už zkoušky odmítal. Stejně tak nechtěl lékařům dát krev a moč. Policie uznává za prokazatelné hodnoty, které naměří při dechové zkoušce.

Jestli byl lobbista i pod vlivem drog, policisté nezjišťovali. Přístroje na testování drog sice k dispozici mají, ale záleží na tom, jak sami vyhodnotí, zda zkoušku provést. Lessy v postupu hlídky sice neshledal pochybení, ale dodal, že on sám by takovou zkoušku provedl.

4
Měli policisté Janouška po výslechu propustit?

Podle Lessyho je to další pochybení. Policejní prezident uznal, že existovaly důvody, aby policisté požádali o uvalení vazby, a to z důvodu možného útěku i ovlivňování svědků. Zraněná žena ostatně dostala v nemocnici policejní ochranku právě proto, aby na ni nikdo netlačil.

Vysvětlení, které na policii Roman Janoušek podal, navíc nemá podle Lessyho pro trestní řízení žádnou hodnotu. Vypovídal totiž pod vlivem alkoholu, což Lessy označil za naprosté fiasko policistů. Janoušek také mohl po propuštění klidně zmizet, což se podle Lessyho naštěstí nestalo. "Splnil svůj slib a přišel na schůzku, kde mu bylo sděleno obvinění," doplnil Lessy.

5
Jak byli informováni nadřízení a jak reagovali?

Přestože nebyl svátek, ale běžný pracovní den, vedení pražské policie se o případu dozvědělo pozdě. Šéf pražské policie Martin Vondrášek přiznal, že se o Janouškově havárii dozvěděl až poté, co byl lobbista propuštěn.

"V našem informačním systému se případ objevil beze jména a jen jako nedbalostní nehoda. Takové nepatří k těm, o kterých je ředitel ihned informován," argumentuje Vondrášek.

Lessy to označil za systémové pochybení, podle něj je nutné, aby šéfové hned věděli o incidentech, ve kterých figurují exponovaní lidé, tedy i lobbisté.

Na co Lessy neodpověděl

Stav zraněné ženy

Janouškem sražená žena skončila v pátek po nehodě na jednotce intenzivní péče motolské nemocnice s těžkým otřesem mozku, zlomenými žebry a poraněným kotníkem. Nyní je na traumatologickém oddělení spadajícím pod ortopedii. Její stav se postupně lepší. Lékaři však nevylučují, že by pacientce operovali zraněný kotník.

Především není zřejmé, komu vlastně Janoušek po nehodě telefonoval a zda tak mohl nějak ovlivnit chování konkrétních policistů. Spekuluje se o tom, že lobbista hned po dopadení začal volat svým vlivným známým. Na tuto otázku by měla ale najít odpověď Generální inspekce bezpečnostních sborů, které předal podnět jak Lessy, tak Vondrášek.

Otázkou také zůstává, nakolik mohou chyby policie ovlivnit další průběh vyšetřování a Janouškovo případné potrestání. Šéf pražské policie se ale dušuje, že pochybení nebudou mít na průběh šetření vliv, Lessy naopak určité pochybnosti má: "Pokud jsou na počátku pochybení policie, může to ovlivnit výsledek trestního řízení. V tento okamžik ale nemám žádnou indicii, že by tomu tak mělo být."

Prezident policie a jeho pražský podřízený se na úterní tiskové konferenci vůbec nezmínili o řidičském průkazu Romana Janouška. Při zadržení u sebe doklady neměl a nebylo mu je tak možné na místě sebrat. A podle zákona to nemohou policisté udělat dodatečně, takovou pravomoc mají jen správní úřady, případně soud. Policisté ale už neřekli, jestli se na radnici, u které je Janoušek evidován jako řidič, vůbec obrátili.


Nejlepší videa na Revue