Loni v prosinci vypálila KLDR raketu dlouhého doletu. Prý měla jen vynést do

Loni v prosinci vypálila KLDR raketu dlouhého doletu. Prý měla jen vynést do vesmíru satelit, mezinárodní společenství tomu ale nevěří. | foto: AP

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Je KLDR jadernou velmocí? Zatím ne...

  • 1
Je KLDR jadernou velmocí a jaké má vůbec raketové možnosti? A k čemu jí vůbec byl třetí jaderný test? Zorientujte se v pozici ultrakomunistické velmoci z pohledu jaderného vyzbrojování v několika otázkách a odpovědích.

Severní Korea v úterý provedla už třetí jaderný test. Vyvolala tím ostré reakce téměř celého světa, který žádá ráznou odpověď. Jaká bude, by mělo odpoledne vzejít z mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN (více o testu čtěte zde).

1. Je KLDR jadernou velmocí?

Zatím ne. Komunistická Severní Korea dosud provedla dva ověřené jaderné testy v letech 2006 a 2009, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z 9. října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z 25. května 2009 měl ovšem sílu asi jako atomová bomba svržená na Nagasaki. Úterní test měl sílu seismické aktivity 4,9 (test z 2009 měl sílu 4,52) a přesáhl sedm kilotun. KLDR tedy prokazatelně má atomové bomby, není je však podle odborníků přes veškeré snahy schopna dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety.

2. Jaké jsou raketové možnosti KLDR?

Dosti slušné, technické obtíže však zůstávají. Severní Korea vypustila loni v prosinci (jako desátý stát světa) vlastní balistickou raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda 3). Raketa se však podle expertů nevrátila do zemské atmosféry. KLDR vlastní stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska.

3. K čemu třetí jaderná zkouška?

Podle pozorovatelů mohla KLDR nyní poprvé otestovat bombu z obohaceného uranu či pumu založenou na více technologiích. Severní Korea je už roky viněna z toho, že v tajnosti obohacuje uran pro výrobu atomových bomb.

4. Kde se testy odehrávají?

Všechny podzemní jaderné zkoušky se konají ve vesnici Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto v okrese Kildžu na severovýchodě země asi sto kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od ruských hranic. Ve vysokých skalách je zde až do výšky 2 200 metrů nad mořem vyhloubeno několik tunelů: východní tunel (použitý k testu v roce 2006), západní (zde se testovalo v roce 2009) a jižní tunel, kde se údajně odehrála nynější třetí zkouška.
Podle jihokorejských odborníků se začalo se stavbou tohoto komplexu asi před 20 lety, místo bylo z větší části zdokumentováno až pomocí nedávných přeletů špionážních satelitů.

5. Pomohou diplomatická jednání k ukončení jaderného programu KLDR?

Nejspíš ne. KLDR dlouhá léta používá svou jadernou hrozbu k tomu, aby si od mezinárodního společenství vydobyla jakékoli ústupky. Po prosincovém testu balistické rakety pohrozila Severní Koreji Čína zmenšením ekonomické pomoci, což se však nejspíš nestane. Již od prosince 2008 jsou také zablokovány šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR, které začaly za účasti KLDR, Jižní Koreje, Japonska, USA, Ruska a Číny v srpnu 2003.

6. Kdy zahájila KLDR jaderný program?

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let. V polovině 60. let začala usilovat o jaderné zbraně, Moskva i Peking však odmítly asistovat. V prosinci 1985 se Severní Korea připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video